9. redna seja Občinskega sveta Občine Grosuplje (4. 3. 2020)
V sredo, 4. marca 2020, je v dvorani Družbenega doma Grosuplje potekala 9. redna seja Občinskega sveta Občine Grosuplje. Občinski svetnice in svetniki so na seji obravnavali 12 točk, med pomembnejšimi pa je tokrat zagotovo bila Osnutek odloka o spremembah in dopolnitvah odloka o proračunu Občine Grosuplje za leto 2020 in Osnutek odloka o proračunu Občine Grosuplje za leto 2021.
Dnevni red je bil naslednji:
- Potrditev zapisnika 8. seje Občinskega sveta Občine Grosuplje;
- a) Osnutek odloka o spremembah in dopolnitvah odloka o proračunu Občine Grosuplje za leto 2020; b) Osnutek odloka o proračunu Občine Grosuplje za leto 2021;
- Osnutek odloka o spremembi odloka o lokalnih gospodarskih javnih službah v občini Grosuplje;
- Osnutek odloka o podlagah za odmero komunalnega prispevka za obstoječo komunalno opremo za območje občine Grosuplje;
- Letni program športa Občine Grosuplje 2020;
- Sklep o imenovanju Občinske volilne komisije Občine Grosuplje;
- Sklep o ukinitvi statusa grajenega javnega dobra na nepremičninah parcelne št. 1025/6, 1025/7, 1025/8 in 1025/9, vse k.o. 1784 Stranska vas;
- Sklep o ukinitvi statusa grajenega javnega dobra na nepremičnini parcelna št. 2194/14, k.o. 1789 Ponova vas;
- Sklep o ukinitvi statusa grajenega javnega dobra na nepremičninah parcelne št. 2200/6, 2201/7 in 2201/12, vse k.o. 1794 Račna;
- Sklep o ukinitvi statusa grajenega javnega dobra na nepremičninah parcelne št. 2292/4, 2292/6 in 2292/7, vse k.o. 1790 Slivnica;
- Sklep o ukinitvi statusa grajenega javnega dobra na nepremičnini parcelna št. 2475/12, k.o. 1791 Žalna;
- Informacije, pobude in vprašanja svetnikov.
Osnutek odloka o spremembah in dopolnitvah odloka o proračunu Občine Grosuplje za leto 2020 in Osnutek odloka o proračunu Občine Grosuplje za leto 2021
Občinski svetnice in svetniki so sprejeli Osnutek odloka o spremembah in dopolnitvah odloka o proračunu Občine Grosuplje za leto 2020 in Osnutek odloka o proračunu Občine Grosuplje za leto 2021, v vsebini in višini, ki je potrebna za realizacijo vseh nalog, ki smo si jih zadali v letu 2020 in v letu 2021, prvega v višini 26.158.858 evrov in drugega v višini 19.736.018 evrov.
Občinski svetnik Žan Skubic (SDS) je ob tej točki dnevnega reda povedal, da sta oba dokumenta izjemno programsko in razvojno zasnovana, kar se seveda odraža že na posameznih investicijah v naši občini. Dve sta nam vsem poznani, to sta parkirna hiša P+R Grosuplje ter prizidek k matični Osnovni šoli Louisa Adamiča z osmimi učilnicami in športno dvorano.
Je pa razumljivo, da je zaradi teh dveh velikih investicij proračun za leti 2020 in 2021 na posameznih postavkah nekoliko okrnjen. Kljub temu se je njegov apel nanašal na to, da bi se na postavki za delovanje sistema za zaščito, reševanje in pomoč, torej za gasilsko službo v občini Grosuplje, sredstva vrnila na raven iz leta 2019 ali se morda tudi dvignila na kaj več.
Povedal je še, da je sam osebno vesel, da je Slovenija dan prej dobila novo vodstvo, da smo dobili novega predsednika vlade, ki je že obljubil, da bo dvignil povprečnine občinam. Od tega si lahko Občina Grosuplje na letni ravni obeta dodatnih 1,5 milijonov evrov v občinskem proračunu, kar pomeni, da bi se občina Grosuplje lahko še naprej razvijala po začrtani poti.
Tudi občinski svetnik Andrej Bahovec (SMC) se je v razpravi o proračunu dotaknil postavke za delovanje sistema za zaščito, reševanje in pomoč, s prošnjo in predlogom, da se njena višina vrne na tisto iz leta 2019. Kot predsednik Gasilske zveze Grosuplje je tudi povedal, da so v skladu z njo v upravnem odboru gasilske zveze že naredili tudi finančni plan, ki je pripravljen za sprejem na skupščini. Tako bo torej omogočen nakup sredstev, ki so si jih v gasilski zvezi zadali za letošnje leto.
Občinski svetnik Nik Gorišek (LMG) je povedal, da Občina Grosuplje preko javnega razpisa redno financira tudi interese in dejavnosti mladih, torej tabornikov, skavtov, lokalnega študentskega kluba, pa tudi na primer oratorij. Ob tem je dodal, da so mladi v naši občini v zadnjih letih dobili nov zagon, zato bi jim še kakšna dodatna finančna spodbuda toliko več pomenila. Predlagal je torej, da bi se sredstva namenjena za sofinanciranje društev in neprofitnih organizacij še nekoliko dvignila, s tem pa bi se tudi povečalo število izvedenih mladinskih projektov in programov.
Verjame, da bi bila to za vse člane mladinskih organizacij, ki so hkrati tudi prostovoljci, ki delajo za skupno dobro v lokalni skupnosti, tudi dodatna spodbuda.
Občinska svetnica Alja Knep (LMG) je, kar je povedal njen predhodnik, še utemeljila in pojasnila, da sta oba s kolegom Nikom Goriškom tudi člana Mladinskega sveta Grosuplje, pod okriljem katerega ne prirejajo le zabav, kot nekateri zmotno mislijo, temveč tudi poučne, izobraževalne ter medgeneracijsko naravnane dogodke, zato jim vsaka dodatna finančna sredstva pridejo še kako prav. Tako je predlagala, da bi se finančna sredstva namenjena za delovanje Mladinskega sveta Grosuplje malenkost dvignila, s čimer bi mladinskemu svetu omogočili izvedbo še več izobraževalno naravnanih programov in projektov. Kot je še dejala, bodo dokazali, da mesto Grosuplje ni le spalno naselje, temveč tudi mesto, kjer so tudi za mlade na voljo prireditve, dejavnosti in dogodki s področja športa, kulture in nenazadnje tudi zabave.
Občinska svetnica Nevenka Zaviršek (SD) je prosila za manjše pojasnilo v povezavi s kadrovskim načrtom občinske uprave in kadrovskim načrtom Skupne občinske uprave 5G za leto 2020.
Občinski svetnik Mihael Hočevar (SDS) je v imenu svetniške skupine SDS povedal, da bodo oba dokumenta podprli. Posebej pohvalno je, da je velik del sredstev namenjenih za investicije.
Sam pa si je tokrat pred sejo pogledal tudi proračune pred nastopom mandata župana dr. Petra Verliča, takrat so se ti gibali v okvirih med 12 in 14 milijonov evrov, z njegovim prihodom pa se ti gibljejo v okvirih med 20 in 35 milijonov evrov. Tudi to je, kot je dejal, zelo pohvalno.
Povedal je še, da verjame, da bosta tudi zadani investiciji parkirna hiša P+R Grosuplje in prizidek k osnovni šoli s telovadnico, kot tudi vse predhodne, kmalu uspešno zaključeni.
Dotaknil se je tudi že novega Občinskega prostorskega načrta, načrtovanje katerega bo občino stalo skoraj milijon evrov, kar je izjemno veliko. To pa je posledica nespametne zakonodaje, posledica Zakona o urejanju prostora. Imamo veliko zakonodaje, ki povečuje naloge občine in povečuje tudi stroške, kar je nerazumno.
Tudi on pa je vesel, da bomo dobili novo vlado, da se obeta višja povprečnina občinam. Zdaj že prejšnji predsednik vlade je prej opravljal funkcijo župana, pa je ta sredstva kljub temu zniževal. Verjame, da bomo občine zdaj deležne več prihodkov, saj je več kot očitno, da vlagamo v pravo smer.
Občinski svetnik Matjaž Trontelj (NSi) je v imenu svetniške skupine NSi pohvalil proračun, saj je razvojno naravnan, z visokimi ambicijami. In pomembno je, da ta investicijski ciklus teče naprej. V preteklosti smo namreč imeli težave s tem, ker temu ni bilo tako, in sanacija tega sistema je bila ogromna, za kar je aktualnemu vodstvu občine čestital. Tako se lahko občina, posamezni kraji razvijajo. Seveda pa je za vsako investicijo potreben tudi nek konsenz v občinskem svetu in da so tudi občanke in občani seznanjeni, v kaj vlagamo sredstva sedaj, katera zgodba bo sledila potem. Ključno torej je, da se s trendom razvoja nadaljuje.
Občinski svetnik Janez Pintar (SDS) pa je razmišljal, da ko občinski svetniki, direktorji in ravnatelji javnih zavodov, predsedniki društev, klubov in ostali občani dobijo v roke proračun, si najprej pogledajo odhodke. Zanima jih, kaj se bo gradilo, kaj se bo delalo, za kaj se bo namenil denar.
In potem so tukaj tisti, ki se morajo poglobiti v prihodke. Na tem mestu je pohvalo izrekel županu dr. Petru Verliču, direktorju občinske uprave mag. Dušanu Hočevarju in celotni občinski upravi.
V te se je tokrat nekoliko bolj poglobil tudi sam, pa tudi v dokumente, na podlagi katerih na občini pripravljamo proračune, in ki predstavljajo smernice, na podlagi katerih nato lahko občinski svet, občinska uprava dela. Izpostavil je Dolgoročni občinski strateški načrt 2015-2020, ki se sicer počasi izteka, ter 22 projektov za Grosuplje 2022. Kot je še dejal, pa si v proračunu, na koncu, lahko pogledamo tudi Načrt razvojnih programov do leta 2023, iz katerega je razvidno, da na občinski upravi nismo pozabili na kanalizacijo v tistih naseljih, kjer je še ni, na ceste, ki jih bo potrebno še asfaltirati, itn.
Povedal je še, da je jasno, da županu dr. Petru Verliču in direktorju občinske uprave mag. Dušanu Hočevarju idej za naprej še ni zmanjkalo. Kar pa je seveda dobro. Na občinski upravi se dela kot v podjetju. Če se podjetje enkrat ustavi, če so v podjetju enkrat zadovoljni z rezultati in se ne vlaga več v razvoj, sledi potop. V naši občinski upravi pa se dela dolgoročno, projekti se pripravljajo že za naprej, tudi za 10 let naprej.
Ob tej priložnosti je tako zaposlenim na občinski upravi namenil znano misel Alberta Einsteina, ki govori prav o tem in pravi, da je življenje kot vožnja s kolesom. Da bi ohranil ravnotežje, se moraš premikati.
Odlok o spremembi Odloka o lokalnih gospodarskih javnih službah v občini Grosuplje
Občinski svetnice in svetniki so sprejeli Odlok o spremembi Odloka o lokalnih gospodarskih javnih službah v občini Grosuplje.
Zakon o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11 – ORZGJS40) določa, da lokalna skupnost s svojim aktom določi izbirne gospodarske javne službe. Odlok o lokalnih gospodarskih javnih službah v občini Grosuplje (Uradni list RS, št. 18/17 in 68/18) med izbirne gospodarske javne službe med drugim uvršča tudi upravljanje javnih parkirišč in garažnih hiš na območju občine in upravljanje javnih tržnic. S spremembo v Odloku o lokalnih gospodarskih javnih službah v občini Grosuplje se izvajanje le-teh zagotavlja v okviru Javnega komunalnega podjetja Grosuplje, d.o.o..
Odlok o podlagah za odmero komunalnega prispevka za obstoječo komunalno opremo za območje občine Grosuplje
Občinski svetnice in svetniki so sprejeli Odlok o podlagah za odmero komunalnega prispevka za obstoječo komunalno opremo za območje občine Grosuplje.
Občina je za izračun komunalnega prispevka do sedaj uporabljala odlok iz leta 2013, ki je bil posodobljen leta 2015. V letu 2017 je bil nato sprejet nov krovni zakon - Zakon o urejanju prostora (ZUreP-2), kateremu je sledila tudi Uredba o programu opremljanja stavbnih zemljišč in odlok o podlagah za odmero komunalnega prispevka za obstoječo komunalno opremo ter o izračunu in odmeri komunalnega prispevka, ki prinaša številne spremembe na področju komunalnega prispevka. Novi odlok tako na novo opredeljuje območje, na katerem se pobira komunalni prispevek v skladu z zgrajeno infrastrukturo, spreminja strukturo cene, na novo opredeljuje olajšave ter uvaja številne manjše tehnične spremembe.
Letni program športa Občine Grosuplje 2020
Občinski svetnice in svetniki so sprejeli Letni program športa v Občini Grosuplje za leto 2020.
V skladu s 13. členom Zakona o športu se izvajanje nacionalnega programa športa na lokalni ravni določi z letnim programom športa. Občina Grosuplje z letnim programom športa določa športne programe in ostala področja športa, ki se bodo sofinancirala iz občinskega proračuna.
Sklep o imenovanju Občinske volilne komisije Občine Grosuplje
Občinski svetnice in svetniki so sprejeli Sklep o imenovanju Občinske volilne komisije Občine Grosuplje. Sedanji Občinski volilni komisiji bo namreč 9. 3. 2020 potekel mandat, zato je bilo potrebno imenovati novo Občinsko volilno komisijo za štiriletni mandat, ki ima predsednika, 3 člane in njihove namestnike, pri čemer se predsednik in njegov namestnik imenujeta izmed sodnikov ali drugih diplomiranih pravnikov.
V Občinsko volilno komisijo Občine Grosuplje so občinski svetnice in svetniki imenovali: Andreja Kraška za predsednika, Sašo Štrubelj za namestnico predsednika ter za člane oz. članice in njihove namestnike oz. namestnice: Ireno Predalič, Živo Lončarič Hočevar, Jožeta Kadunca, Francija Zorka, Gorazda Trontlja in Jelko Lakner.
Sklep o ukinitvi statusa grajenega javnega dobra na nepremičninah parcelne št. 1025/6, 1025/7, 1025/8 in 1025/9, vse k.o. 1784 Stranska vas; Sklep o ukinitvi statusa grajenega javnega dobra na nepremičnini parcelna št. 2194/14, k.o. 1789 Ponova vas; Sklep o ukinitvi statusa grajenega javnega dobra na nepremičninah parcelne št. 2200/6, 2201/7 in 2201/12, vse k.o. 1794 Račna; Sklep o ukinitvi statusa grajenega javnega dobra na nepremičninah parcelne št. 2292/4, 2292/6 in 2292/7, vse k.o. 1790 Slivnica; Sklep o ukinitvi statusa grajenega javnega dobra na nepremičnini parcelna št. 2475/12, k.o. 1791 Žalna
Občinski svetnice in svetniki so navedene sklepe sprejeli.
Informacije, pobude in vprašanja svetnikovObčinski svetnik Andrej Bahovec (SMC) je, glede na to, da v naši občini sedaj deluje Zavod za turizem, zastavil vprašanje, kakšni so cilji in razvojna naravnanost Županove jame.
Direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar je odgovoril, da se bo Turizmu Grosuplje naročilo, da pripravi odgovor na zastavljeno vprašanje. Ob tem je dodal, da Turizem Grosuplje sicer res da ima neke načrte v povezavi z vsemi turističnimi točkami, a v konkretnem primeru ta ni upravljavec Županove jame. To je Županova jama, turistično in okoljsko društvo Grosuplje. Sicer pa gre za smiselno vrašanje, ki mu bo v bodoče potrebno nameniti več pozornosti, v kolikor bomo želeli narediti korak naprej v razvoju turizma.
Občinska svetnica Nives Rupčič (SDS) je pohvalila predlagana osnutka proračuna za leti 2020 in 2021. Posebej veseli pa jo ogromen prizidek k šoli in nova športna dvorana na Tovarniški cesti v Grosupljem. Zanimalo jo je, kako napreduje gradnja omenjenega projekta.
Direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar je odgovoril, da gradnja poteka dobro. K temu je doprinesla tudi mila zima. Res da je bilo v samem začetku gradnje, če se še spomnimo jesenskega deževja, nekaj težav, predvsem pri temeljenju in začetnih delih, a je sedaj izvajalec te zamude nadoknadil.
Tako je bil tudi javni razpis za dobavo opreme za učilnice, pomožne prostore in športno dvorano že objavljen. Razpis je bil uspešen, vendar še ni zaključen, saj ta poteka v dveh fazah. Prejeli smo tri ponudbe in s temi tremi ponudniki se bomo še pogajali ter nato z izbranim sklenili pogodbo. V kolikor zapletov ne bo, bodo lahko otroci začeli te prostore uporabljati s 1. septembrom letos.
Občinski svetnik Alojz Bavdek (SDS) se je dotaknil težav, povezanih z romsko skupnostjo. Nanj se je namreč obrnilo več lastnikov kmetijskih zemljišč, ki mejijo na romske skupnosti pod Slivniškim hribom, na Oazo, Smrekec, in imajo težave z dostopnostjo do svojih parcel. Ovirajo jih stari, dotrajani, nevozni avtomobili, gore pralnih strojev, kolesa, skratka staro železo. Romi namreč to kopičijo okoli svojih hiš, po poljskih poteh in po občinskih parcelah.
Ob tem je še opozoril, da romska skupnost pod Slivniškim hribom živi tik ob potoku Podlomščica, ki je v tej dolini najčistejša voda. To vodo je od izvira pa do romskega naselja možno piti, od tam dalje pa se v potok izcejajo razne akumulatorske kisline, olja, itd. od zapuščenih starih avtomobilov.
Direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar je odgovoril, da povedano v romskih naseljih predstavlja stalen problem. Naš komunalni inšpektor v okviru rednih obiskov romskih naselij skupaj s policijo in ostalimi državnimi inšpekcijami obišče romska naselja periodično, nekajkrat na leto, ko se tudi dogovorijo za ukrepe, ki jih nato izvedejo. Naš komunalni inšpektor namreč tudi nima vseh pristojnosti za ukrepanje, ki jih imajo drugi.
V največji možni meri bomo tako poskušali poskrbeti za to, kar na terenu ni dobro. Pojasnil je še, da na omenjenem zemljišču veliko občinskih zemljišč ne more biti. So pa ta v lasti Sklada kmetijskih zemljišč in tako naš inšpektor kot tudi mi iz občinske uprave imamo v arhivu kar nekaj dopisov, ko smo sklad opozarjali tudi na pričetke novih ilegalnih gradenj in podobno, a odziva do sedaj ni bilo. Žal sklad ni dober gospodar s svojim zemljiščem.
Direktor občinske uprave se je zahvalil za opozorilo in dejal, da bomo na tem področju poskusili storiti še več, o tem pa bomo tudi poročali.
Občinski svetnik Mihael Hočevar (SDS) pa je opozoril na nevarno točko v prometu, in sicer pri izvozu iz bencinskega servisa OMV Grosuplje (Logo) na Ljubljansko cesto. Tisti, ki prihajajo iz smeri Perovega, so namreč velikokrat priča nevarnim izvozom avtomobilom iz bencinskega servisa na cesto. Na tej lokaciji je zato predlagal postavitev ogledala, da bi zmanjšali potencialno nevarnost nesreče oz. zagotovili večjo varnost.
Direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar se je s predlogom strinjal, tako da bomo tam v najkrajšem možnem času postavili dodatno ogledalo. Uvoz je sicer tam že dolgo časa in do sedaj na to ni še nihče opozoril, vendar meni, da vseeno obstaja razlog, promet se je namreč povsod povečal, tudi gneča na bencinskem servisu Logo, tako da bi bilo prav, da poskusimo narediti nekaj več za prometno varnost.
VEČ O 9. REDNI SEJI OBČINSKEGA SVETA OBČINE GROSUPLJE