Nahajate se:
Dan Tabora
Dan Tabora
30. 9. 2024
125
Turistično društvo Tabor Št. Jurij je 8. 9. v sodelovanju s Turizmom Grosuplje zopet organiziralo Dan Tabora. Tradicionalni dogodek Dan Tabora je bil letos še posebej slovesno obeležen, saj so se zaključila večletna obnovitvena dela na objektu. Tako so se letos spomladi končala dela na ostrešju in menjava skodel.
Do leta 2021 so objekt pokrivale smrekove skodle, katerih življenjska doba je 25 let in zaradi dotrajanosti niso več opravljale svoje funcije. V letu 2021 je društvo TD Tabor Št. Jurij ob podpori župana dr. Petra Verliča uspešno kandidiralo na razpisu za sofinanciranje Ministrstva za kulturo. Zamenjava skodel je potekala v štirih fazah od 2021 do vključno 2024 in bila zaključena marca letos. Celotna investicija je znašala 160.000 evrov. Pri tem pa sta Občina Grosuplje in Ministrstvo za kulturo prispevala vsak polovico sredstev. Sedaj so nameščene macesnove skodle, katerih življenjska doba je precej daljša, celo 40 let.
Celoten potek zamenjave skodel je koordiniralo TD Tabor Št. Jurij. Izvajalec del je bilo Skodlarstvo Koželj d.o.o., ki je delo opravilo zelo strokovno in v skladu s predhodnimi dogovori. Veliko dela so ob tem opravili tudi prostovoljci in člani TD.
Tega pomembnega dogodka, otvoritve obnovljene kritine so se poleg obiskovalcev in nastopajočih udeležili tudi pomembni gostje, ki so s svojimi odločitvami podprli prizadevanje društva po obnovi: župan dr. Peter Verlič, podžupan Janez Pintar, predstavnik ministrstva za kulturo, sekretar Ivan Oven ter glavni izvajalec del Bojan Koželj. Najprej je zbrane na dvorišču protiturškega tabora nagovoril župan dr. Peter Verlič, ki je med drugim poudaril, da objekt ni le občinski marveč vseslovenski biser. Zahvalil se je vsem, tudi društvu, da objekt ohranjamo za bodoče generacije.
Nato so župan dr. Peter Verlič, sekretar Ivan Oven ter predsednik društva Janez Kozlevčar izvedli simbolno otvoritev s prerezom traku. Po slovesnem prerezu je, kot narekuje lepa slovenska navada, župnik Boštjan Modic opravil blagoslov objekta.
Prizorišče prireditve se je potem pomaknilo k stojnicam ob vznožju hriba ter v dolinico pred sv. Antonom Puščavnikom. Na prireditvi so sodelovali številni gostje: Vanja Papež z zapeto himno, harmonikaša Janko Prah in Robert Praprotnik, ter člani KD Galiarda. Slednji prihajajo iz knežjega mesta Celja in se ukvarjajo z obujanjem starinske glasbe in plesov iz 15. in 16. stoletja. V čudovitih srednjeveških oblačilih so nam prikazali nekaj plesov iz tega obdobja. Vitezi Reda kraljevega orla so obiskovalce navdušili z mečevanjem s pravimi meči, Viteški butik pa je s številnimi otroškimi igrami zabaval mlajše obiskovalce. Hoja s hoduljami, štrbunk in mišolovka so le nekatere med njmi. Prireditev so popestrili tudi domači pritrkovalec Slavko Kadunc ter pritrkovalci iz Doba pri Šentvidu. Bogat kulturni program je s prisrčno in vedro besedo povezovala Tina Jerman, ki je takole povzela celotno prireditev:
»Dogodki kot je današnji so nekaj najlepšega, kar lahko kraj ustvari zase, saj povezujejo ljudi, omogočajo, da neznanci postanejo znanci, ohranjajo kulturo, tradicijo, znanja in ustvarjajo upanje, da bodo otroci nekoč vse to ponesli v prihodnost.«
Člani društva se vsem gostom, nastopajočim in obiskovalcem zahvaljujemo za nepozabno doživetje. Zahvala tudi podjetju Mes-Kon d.o.o. za otvoritveni prevoz s konjsko vprego.Vse bralce pa vabimo na obisk Tabora!
Marija Katarinčič
Foto in video: Brane Petrovič