Javna obravnava dopolnjenega osnutka Občinskega podrobnega prostorskega načrta gospodarska cona Jug in njegovega okoljskega poročila
V sredo, 28. maja 2014, je v Družbenem domu Grosuplje potekala javna obravnava dopolnjenega osnutka Občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) gospodarska cona Jug in njegovega okoljskega poročila. Zainteresirani javnosti so osnutek OPPN gospodarska cona Jug in njegovega okoljskega poročila predstavili predstavnika urada za prostor Občine Grosuplje Miha Simončič in Mojca Lovšin ter izdelovalci strokovnega gradiva iz podjetij TOPOS d.o.o. in OIKOS d.o.o..
V Grosupljem, ki se nahaja v neposredni bližini Ljubljane, je veliko povpraševanje po nakupu gradbenih parcel za različne dejavnosti, predvsem zaradi izredno dobrega geografskega in prometnega položaja. Vendar pa v občini Grosuplje ni več prostih površin za gradnjo industrijskih, poslovnih, trgovskih in podobnih objektov znotraj obstoječih con, zato je potrebno izdelati prostorski dokument, ki bo omogočil nove gradbene parcela za tovrstne dejavnosti.
Izdelava OPPN Gospodarska cona Jug, v neposredni bližini katere potekata avtocesta in železnica, ki omogočata hitro povezavo s celotno Slovenijo in širše, posega že v leto 2006. Do uveljavitve ZPNačrt je občina Grosuplje objavila Program priprave (Uradni list RS, št. 30/07), izvedla 1. prostorsko konferenco ter pridobila odločbo, s katero je Ministrstvo za okolje in prostor ugotovilo, da je v postopku priprave OPPN potrebno izvesti postopek celovite presoje vplivov na okolje.
Na osnovi prometne rešitve, ki upošteva zmanjšanje profila osrednje napajalne ceste, zmanjšanje širine varovalnega pasu potoka Bičje skladno z usklajevanji v fazi izdelave OPN Grosuplje (Uradni list RS, št. 8/2013) ter povečanjem območja na jugozahodni strani, se je s Sklepom o začetku priprave OPPN (Uradni list RS, št. 88/2013) in dopolnilnim sklepom (Uradni list RS, št. 9/2014) pristopilo k nadaljevanju izdelave OPPN.
Septembra 2013 je bil osnutek poslan nosilcem urejanja prostora v smernice ter na Ministrstvo za kmetijstvo in okolje za opredelitev do Okoljskega poročila v postopku Celovite presoje vplivov na okolje (CPVO), oktobra 2013 pa je bilo na Občini Grosuplje gradivo osnutka predstavljeno lastnikom zemljišč.
Marca 2014 je Ministrstvo za kmetijstvo in okolje izdalo odločbo, da je v postopku priprave in sprejemanja OPPN potrebno dopolniti okoljsko poročilo, v katerem bodo opredeljeni vplivi predmetnega plana z razširjenim območjem ovrednoteni.
V maju 2014 je bil tako izdelan dopolnjen osnutek na podlagi pridobljenih smernic, v skladu z Okoljskim poročilom za presojo sprejemljivosti na varovana območja za OPPN GC Jug ter Presojo vplivov izvedbe OPPN Jedro in OPPN GC Jug na morebitne spremembe hidrološkega režima v naravnem rezervatu Bičje.
Meja območja OPPN je na vzhodu definirana z obstoječo gospodarsko cono ob Industrijski cesti, na zahodu s potokom Bičje, na severozahodu je območje obdano s površinami močvirnatega predela potoka Bičje. Na severu je območje tangirano s hišami romskega naselja, na jugu z obrtno cono Pod Slivniškim hribom, na jugovzhodu pa s stanovanjskimi hišami in traso železnice.
Območje urejanja je razdeljeno na tri ureditvene enote, in sicer na območje za poslovne, proizvodne in skladiščne dejavnosti, na zelene površine ter na območje prometne in ostale infrastrukture.
Zemljišče namenjeno gradnji je določeno s površino za gradnjo stavb, manipulativnim dvoriščem, parkirišči in zelenico, dostopno pa je iz javnih površin. Površina za gradnjo stavb je določena z odmiki, ki zagotavljajo gradnjo, redno rabo in vzdrževanje stavb in zunanjih površin, požarno varnost, intervencijo, zaščito pred rušitvami itn. Dopustna zazidanost posameznega zemljišča namenjenega gradnji pa je največ 60%.
Predvidene stavbe bo potrebno priključiti na primarno infrastrukturno omrežje, in sicer na vodovod, kanalizacijo, vročevod, električno omrežje, telekomunikacijsko omrežje in sistem zvez ter plin.
Zelene površine območja potoka Bičje pa so namenjene ureditvi naravnih biotopov in pešpoti. Glavni cilj je, da se naravovarstveno pomembni habitatni tipi in vrste, ki živijo oziroma uspevajo na območju naravnega rezervata in na območju ekološko pomembnega območja Radensko polje – Bičje, dolgoročno ohranijo v ugodnem stanju. Površine se tako prepustijo naravni rasti in se jih ne nasipava. Posegi v strugo, brežine in obrežno vegetacijo potoka Bičje niso dovoljeni, izvajajo se le nujna sanacijska dela. Na teh površinah se predvidijo minimalni posegi z ureditvijo pešpoti (sprehajalna pot, trim steze) in se tako namenijo za rekreacijo in prosti čas.
Dopolnjen osnutek OPPN gospodarska cona Jug je zainteresirana javnost v večini sprejela z odobravanjem in pohvalila funkcionalne rešitve zasnove gospodarske cone. Podanih je bilo tudi nekaj dodatnih konstruktivnih predlogov, do katerih se bo Občina opredelila. Po opredelitvi stališč do pripomb se bo postopek nadaljeval s pridobitvijo mnenj s strani nosilcev urejanja prostora.