Slavnostna akademija ob občinskem prazniku in praznovanje 20 let občine Grosuplje
V torek, 23. junija 2015, je v avli Osnovne šole Louisa Adamiča Grosuplje potekala Slavnostna akademija v počastitev občinskega praznika, dneva slovenske državnosti, 24 let samostojnosti Republike Slovenije in 20 let občine Grosuplje.
Slavnostni akademiji v počastitev občinskega praznika in dneva slovenske državnosti so prisostvovali: župan občine Grosuplje dr. Peter Verlič, direktor občinske uprave Dušan Hočevar s soprogo, pooblaščenec župana Iztok Vrhovec s soprogo, poslanec Državnega zbora Janez Janša, ljubljanski pomožni škof msgr. dr. Anton Jamnik, župnik in dekan Janez Šket, dobitniki priznanj in nagrade, občinski svetnice in svetniki Občine Grosuplje, predsednica in predsedniki Krajevnih skupnosti, vodje uradov občinske uprave Občine Grosuplje in direktorji zavodov Občine Grosuplje.
Prav tako so bili z nami županja in župani sosednjih občin: iz Ivančne Gorice Dušan Strnad, iz Škofljice Ivan Jordan, iz Dobrepolja Janez Pavlin, iz Velikih Lašč Anton Zakrajšek s soprogo, iz Blok Jože Doles, iz Ribnice Jože Levstek s soprogo in iz Kostela Lili Butina. Z nami sta bila tudi podžupan občine Ivančna Gorica Tomaž Smole in podžupan občine Škofljica Boris Zupančič.
Svoj praznik praznuje sodobna in ustvarjalna občina in vseh njenih skoraj 20.000 izjemnih, delavnih in ustvarjalnih ljudi. Dvajset let ni veliko za življenje občine, a letnica je pomnožena s tisočimi src, z neštetimi utripi več kot 7.300 delavnih in prazničnih dni. Naše Grosuplje zori, preraslo je najstniška leta, vpeto v ustvarjalnosti sodobnega utripa: srečujemo se v mestni knjižnici in na hodnikih osnovnih šol, tekmujemo v športnih društvih in se potrepljamo na gasilskih paradah, potočimo solzo ob potolčenem kolenu v novem zdravstvenem domu, si stisnemo roko ob sobotah na tržnici, zapojemo v zboru... Skozi prireditev nas je po vseh krajih naše občine, do vseh njenih naravnih biserov in kulturnih znamenitosti popeljal Boštjan Romih, tudi naš občan.
Prireditev sta naznanili slovenska in evropska himna, prisluhnili smo županu občine Grosuplje dr. Petru Verliču, poslancu Državnega zbora Janezu Janši, izvoljenem v volilnem okraju Grosuplje, in ljubljanskemu pomožnemu škofu msgr. dr. Antonu Jamniku, ki je našo občino ob njenem 20. rojstnem dnevu tudi blagoslovil.
Ob praznovanju občinskega praznika so bila podeljena tudi priznanja in nagrada Občine Grosuplje. Priznanje Občine Grosuplje z bronastim znakom je prejelo Društvo prijateljev mladine Šmarje - Sap, priznanje Občine Grosuplje s srebrnim znakom je prejel Dom starejših občanov Grosuplje, priznanje Občine Grosuplje z zlatim znakom je prejela Gasilska zveza Grosuplje, najvišje priznanje, nagrado Občine Grosuplje z zlatim znakom, pa je prejel Rudolf Rome.
Na odru so se zvrstili in nas s petjem in glasbo vse navdušili: Nuša Derenda, Pihalni orkester Glasbene šole Grosuplje, pod vodstvom dirigenta Mitjo Dragoliča, Moški pevski zbor Šmarje – Sap, Ženski pevski zbor Lastovke, Otroški pevski zbor Adamčki in učenci Podružnične šole Kopanj. Ob koncu prireditve pa so nam združeni, s pesmima Mini maxi in Dan ljubezni, zaželeli mini težav in maxi uspehov ter čim več ljubezni.
Župan dr. Peter Verlič nas je v svojem nagovoru popeljal skozi 20 let občine Grosuplje, ob tem pa nam povedal, da smo ob 20. obletnici naše občine polni optimizma in gledamo naprej. Gledamo v prihodnost.
Župan dr. Peter Verlič je na slavnostni akademiji lepo pozdravil občanke in občane, prijatelje občine Grosuplje. Prav lepo je pozdravil tudi kolegico in kolege župane ter cenjena gosta, našega občana, poslanca Državnega zbora, ki je naš poslanec vseh 20 let, Janeza Janša in ljubljanskega pomožnega škofa dr. Antona Jamnika, tudi našega občana. Poseben pozdrav je namenil tudi nagrajencem, sodelavkam in sodelavcem na občinski upravi, direktorju Dušanu Hočevarju s soprogo in pooblaščencu Iztoku Vrhovcu s soprogo, ter vsem nastopajočim.
»Pred 20 leti, leta 1995, sem jaz prišel »za ta mlad'ga« k Bojanškovim v Tlake. Takrat nas je bilo v občini 14.276, danes, ko sem pogledal zadnje podatke, leta 2015 nas je 19.977. In ko bo naslednji popis, nas bo 20.000 in preko 20.000. Tudi to je lepa številka, okrogla in se lepo ujema z obletnico,« je dejal župan.
Povedal je, da je bila verjetno vseh 20 let rdeča nit naše občine porast prebivalstva, priseljevanje. Družbena in komunalna infrastruktura temu ni mogla slediti. Najprej se je to pokazalo pri vrtcih in šolah, vendar pa nam je uspelo, saj je vrtec Kekec dobil nove enote, nastala je nova samostojna Osnovna šola Brinje Grosuplje, zgrajeni sta bili podružnični šoli v Žalni in v Št. Juriju, dobili smo novo sodobno knjižnico. Zgradili smo sodobno in lepo urejeno odlagališče odpadkov, ki je postalo pravi sodoben center za ravnanje z odpadki. Ko je bilo zgrajeno novo stanovanjsko naselje Sončni dvori, smo dobili zadrževalnik Bičje, ki nam je lepo služil tudi sedaj. Dograjevala se je kanalizacija, širil toplovod, gradilo vodovodno omrežje.
Letnica 2010 pa nas je soočila s kar 400 odklonjenimi otroki v vrtcih. V enem letu so se nam tako pridružili zasebni vrtci s koncesijo, ki so danes naš sestavni del mreže, javni in zasebni vrtci lepo sodelujejo. V Šmarju - Sapu smo nadgradili podružnično šolo in modernizirali podružnično šolo na Kopanju.
Zaradi vsega tega je zaostajala prometna infrastruktura. Križišča smo spremenili v krožišča in naše ceste razbremenili. Pridobili smo kar 15 milijonov evrov nepovratnih evropskih sredstev in pred nekaj dnevi predali svojemu namenu novo čistilno napravo. Nekaj sredstev smo pridobili tudi na račun sreče, EuroJackpot je bil velikokrat omenjen, in zgradili nov zdravstveni dom. Energetsko smo obnovili vrtce in šole in danes jih lahko vidimo z novimi fasadami. Župan je še povedal, da smo ob 20. obletnici polni optimizma in gledamo naprej. Gledamo v prihodnost.
»Spoštovane občanke in občani, lepo se je pohvaliti z infrastrukturo, z objekti, vendar brez življenja, brez tega kar vi vdahnete v občino, ne bi mogli. In to mene še posebej navdaja z navdušenjem, kajti tudi zato smo si prislužili naslov občina prijazna starejšim, imamo certifikat mladim prijazna občina, in že tretje leto smo dobili certifikat Zlati kamen, ki nas podaja med občine dobrega življenja. In to si želim seveda tudi za naprej. Da bomo še bolj uspešni, še bolj razvojno prodorni,« je še povedal župan in nam ob tej priložnosti zaupal, da smo podpisali že tudi sporazum z direkcijo, da bodo začasna krožišča zdaj kmalu dokončno zgrajena, tik pred podpisom pa je tudi sporazum z direkcijo o gradnji nadvoza v Sončne dvore. Avtocestni priključek v Šmarju – Sapu pa se začne graditi prihodnje leto. Promet skozi Šmarje - Sap in Grosuplje bo tako dokončno razbremenjen. »Vse najboljše občina Grosuplje in srečno!« je ob koncu govora dejal župan.
Poslanec Državnega zbora Janez Janša je povedal, da je občina Grosuplje svojo razvojno priložnost dodobra izkoristila, izjemni dosežki pa so vidni predvsem v zadnjih letih. Vsem je tako zaželel, da gremo po tej poti naprej, da se kvaliteta življenja v občini še povečuje in da se to še naprej čuti v vsakdanjem življenju občank in občanov.
»Zame je govoriti ob tem dogodku, ob teh svečanostih, ob teh jubilejih, posebna čast. Pravzaprav trojna čast. Prvič zato, ker obhajamo 24. rojstni dan slovenske države, drugič zato, ker se spominjamo 20. obletnice ustanovitve občine Grosuplje, in ker govorim na mestu, kjer sem tudi sam hodil v šolo in tukaj preživel bolj ali manj uspešno zadnji dve leti osnovne šole. To je bilo sicer pred nekaj več kot 20 leti, ampak spomini na tisti čas so vseeno prijetni, in zato še posebej hvala za to današnjo čast in priložnost,« so bile besede, s katerimi nas je nagovoril poslanec Državnega zbora Janez Janša.
»Slovenci smo pred 24 leti ustanavljali lastno državo, predvsem zato, ker smo želeli živeti varno, brez strahu in v večji blaginji, kot smo živeli. Pravzaprav smo si naše boljše življenje, takrat ko smo na plebiscitu glasovali za samostojno Slovenijo, predstavljali tako, kot smo ga občasno videli, ko smo potovali v Italijo, Avstrijo oz. v takratno zahodno Evropo,« nas je ob praznovanju dneva državnosti spomnil poslanec Državnega zbora Janez Janša. Da bi se nam ta cilj, potem ko smo samostojno državo ustanovili, hitreje približal, smo pred 21 leti izvedli tudi tako imenovano reformo lokalne samouprave, ko smo iz dotedanjih 64 velikih občin oz. komun ustanovili stotnijo in pol takrat novih občin oz. enot lokalne samouprave.
Na samem začetku je bila ustanovljena tudi občina Grosuplje, zato danes obhaja 20. obletnico. Povedal je, da je imel v teh 20 letih priložnost, da je večkrat obiskal občine v Sloveniji, tako tiste, ustanovljene že na samem začetku, kot tudi ostale, ki so bile ustanovljene kasneje. Pri tem z veseljem ugotavlja, da je bila ta razvojna priložnost, ki je nastala z ustanovitvijo novih občin, v velikem delu Slovenije, v večinskem številu teh občin, uresničena. Kraji, iz katerih so te občine sestavljene, danes po 20 letih v veliki večini izgledajo popolnoma drugače, kot so izgledali takrat.
Občina Grosuplje pa je v seštevku razvoja teh 20 let še nekoliko naprej, sodi v skupino približno 15 občin v Sloveniji, ki je to razvojno priložnost dodobra izkoristila. To pa lahko reče tudi za sosednji dve občini, ki sta nastali takrat, ko se je velika komuna razdelila na tri občine, še na Ivančno Gorico in Dobrepolje. Poslanec Državnega zbora Janez Janša je ob tem izpostavil pomen decentralizacije v Sloveniji, ki po eni strani predstavlja močan korak k temu, da hitreje napredujemo, in po drugi strani velik korak k temu, da naš skupen denar uporabljamo bolj pravično. Pa tudi, da se Slovenija bolj enakomerno razvija.
Poslanec Državnega zbora Janez Janša je vsem, ki so v teh 20 letih prispevali k razvoju občine Grosuplje, iskreno čestital in se jim tudi iskreno zahvalil. Skozi celotno obdobje je razvoj viden, so pa bila obdobja, ko kakšne priložnosti tudi niso bile izkoriščene. Ti krči so se v zadnjih letih popolnoma sprostili, dosežki so vidni po vseh krajevnih skupnostih. Dejal je še, da si zdajšnje vodstvo občine zasluži posebno čestitko tudi zato, ker je uspešno pridobilo znatna evropska sredstva. Predvsem pa so se tukaj pridobivale nekatere izkušnje, ki jih bomo lahko uporabili tudi v tekoči finančni perspektivi Evropske unije, kjer so na voljo še znatna sredstva.
Povedal je še, da blaginja, kvaliteta življenja, ni vedno samo materialna stvar. To niso zgolj pločniki, čistilne naprave, krožišča, nove dvorane, šole in tako dalje. Vse to je potrebno, je osnovni pogoj za kvaliteto življenja, na tej podlagi pa mora zrasti tudi nekaj več. In ko vidimo nastopajoče na tej prireditvi in tudi na drugih prireditvah po občini, pa gasilce in razne dodane vrednosti, ki jih proizvajajo javni zavodi v občini, vidimo, da je to to. To je kvaliteta življenja, to je tista dodana vrednost, zaradi katere v veliki meri občine pravzaprav obstajajo.
»Torej lahko vam samo zaželim, da greste naprej po tej poti, da se ta kvaliteta življenja še povečuje in da se to še naprej čuti v vsakdanjem življenju občank in občanov. To, da se potem to izrazi v različnih priznanjih in plaketah, je potem samo po sebi umevno. Vsem, ki ste danes že in ki še boste prejeli nagrado in priznanja Občine Grosuplje, iskrene čestitke, iskrene čestitke tudi vsem ob tem zelo lepem prazniku, ob 20. obletnici ustanovitve občine, in seveda iskrene čestitke in ponosno praznovanje ob 24. rojstnem dnevu slovenske države,« je svoj govor zaokrožil Janez Janša.
Ljubljanski pomožni škof msgr. dr. Anton Jamnik je izpostavil pomen sprejemanja različnosti, drugačnosti, pluralnosti. To so znamenja moderne demokratične civilne družbe.
Ljubljanski pomožni škof msgr. dr. Anton Jamnik je vse prisotne lepo pozdravil, župana dr. Petra Verliča, pooblaščenca župana Iztoka Vrhovca, direktorja občinske uprave Dušana Hočevarja. Posebej lepo je pozdravil tudi poslanca Državnega zbora Janeza Janša. Dejal je, da smo Grosupeljčani lahko ponosni, da ima naša občina človeka, ki je na različnih položajih, kot minister, kot predsednik Vlade RS in prej v različnih okoliščinah, ki jih poznamo, odločilno prispeval k temu, da lahko danes živimo v samostojni državi Sloveniji. Prav je, da smo ponosni na to, da si to zapomnimo. Brez ponosa na te ljudi, ki mnogo storijo za dobro v slovenski državi, pravzaprav tudi ne moremo gledati v prihodnost. Ljubljanski pomožni škof msgr. dr. Anton Jamnik je čestital vsem nagrajencem, čestital pa je tudi naši občini ob njenem 20. rojstnem dnevu. »To je mlada občina, hkrati pa živahna, polna življenja, načrtov,« je dejal.
Občina Grosuplje je prostor za ljudi različnih prepričanj, kar mu je zelo všeč. Svet postaja majhen. Evropa je drobižek v svetovnem merilu, saj nas ni niti 500 milijonov, Kitajcev, Indijcev je veliko več. Pluralni svet pa pomeni, da spoštujemo različne poglede. Občina Grosuplje je bila vedno prostor za različnost, drugačnost, pluralnost, za civilno družbo, kar dokazujejo tudi nagrajenci, nagrajena so različna področja. To pa je znamenje moderne demokratične civilne družbe.
Ob tem nam je še omenil, da je imel ravno ta dan obiske iz Koreje, tri katoličane, v glavnem pa so bili budisti, hindujci, konfucionisti. In kot tudi papež Frančišek rad poudarja, pred Bogom ni nobenih delitev, pred Bogom je samo človek, s svojo vestjo, svobodo in odločitvijo.
Nagrado Občine Grosuplje z zlatim znakom je prejel Rudolf Rome.
Rudolf Rome je bil prvi župan ''moderne občine'' Grosuplje, izvoljen na demokratičnih lokalnih volitvah 4. decembra 1994. Bil je županski kandidat pomladnih strank: Slovenske ljudske stranke (SLS), Slovenskih krščanskih demokratov in Socialno – demokratske stranke Slovenije (SDSS). Svoj mandat je nastopil 1. januarja 1995, v času, ko so na območju družbeno – politične skupnosti občine Grosuplje nastajale tri nove občine: Grosuplje, Dobrepolje in Ivančna Gorica. Rudolf Rome je bil pred tem predsednik skupščine dotedanje skupne občine, izvoljen na prvih demokratičnih volitvah leta 1990 in je takrat veliko prispeval k ustanavljanju in graditvi nove občine ter k modernejšemu razvoju lokalne samouprave. Kot prvi župan je oral ledino pri sprejemanju in ustanavljanju temeljnih predpisov delovanja lokalne skupnosti in postavljanju novih smernic življenja občine Grosuplje. Funkcijo župana je opravljal do leta 1998. V naslednjem mandatnem obdobju je bil še 4 leta dejaven svetnik občinskega sveta. Po koncu mandata župana je delal na mnogih gospodarskih in javnih razvojnih projektih, od leta 2006 pa kot uradnik v državni upravi Republike Slovenije še naprej deluje na področju lokalne samouprave in regionalnega razvoja.
Priznanje Občine Grosuplje z zlatim znakom je prejela Gasilska veza Grosuplje.
Gasilska zveza Grosuplje je bila ustanovljena leta 1955. Danes skrbi za usklajeno delovanje društev, v katere je včlanjenih 2776 članov vseh starosti. Gasilska zveza Grosuplje skrbi za vključevanje novih članov, za strokovna izobraževanja in s tem za uspešno delo gasilcev ob požarih in drugih nesrečah. V zadnjih letih veliko pozornost posveča tudi usposabljanju gasilcev operativcev za nudenje prve pomoči poškodovanim ob nesrečah. Gasilska zveza Grosuplje skrbi za usklajeno opremljanje vseh 18 prostovoljnih gasilskih društev s sodobno in tehnološko ustrezno opremo, ki se izkaže ob posredovanju v poplavah, požarih, žledu in drugih nesrečah, ki so prizadele našo občino v zadnjih letih. Z enako pozornostjo Gasilska zveza Grosuplje skrbi za gradnjo in obnovo gasilskih domov, ki že dolgo niso namenjeni le shranjevanju gasilske opreme, pač pa postajajo centri mnogih dejavnosti v krajih naše občine. V letošnjem letu Gasilska zveza Grosuplje praznuje 60 let.
Priznanje občine Grosuplje z zlatim znakom je prevzel namestnik predsednika Gasilske zveze Grosuplje Iztok vrhovec.
Priznanje Občine Grosuplje s srebrnim znakom je prejel Dom starejših občanov Grosuplje.
Dom starejših občanov deluje že več kot 30 let. Ob otvoritvi je bilo v domu 128 postelj, z dograditvijo pa danes dom zagotavlja institucionalno varstvo 178 oskrbovancem, od leta 2009 izvaja tudi program dnevnega varstva. V letu 2011 je dom pridobil dovoljenje za izvajanje socialnega servisa, ki vključuje tudi ponudbo obrokov na domu in ostale vrste domače pomoči. V lanskem letu so skupaj z občino Grosuplje uspešno izvedli projekt Center aktivnosti Grosuplje. Vsa leta Dom starejših občanov Grosuplje uspešno sodeluje z zunanjimi institucijami, društvi in posamezniki – vrtci, osnovnimi šolami, zdravstvenim domom, centrom za socialno delo, knjižnico, župnijo Grosuplje, mnogimi društvi in prostovoljci. Strokovno delo in skrb za sodobno in udobno bivanje ga uvrščajo med najsodobnejše domove v Grosupljem.
Priznanje Občine Grosuplje s srebrnim znakom je prevzela direktorica Doma starejših občanov Grosuplje mag. Marta Gašparovič.
Priznanje Občine Grosuplje z bronastim znakom je prejelo Društvo prijateljev mladine Šmarje – Sap.
Društvo prijateljev mladine Šmarje – Sap je prostovoljno, samostojno, nepridobitno združenje, ki deluje v dobro otrok, mladostnikov, staršev in družin. Namen in temeljni cilj delovanja društva je dvig kakovosti življenja otrok, mladostnikov in družin, zastopanje in uveljavljanje njihovih interesov in potreb ter zaščita njihovih pravic. Društvo je več let tudi član Društva prijateljev mladine Slovenije in deluje na različnih področjih: organizira aktivnosti za predšolske in šolske otroke, sodeluje z institucijami, ki se profesionalno ukvarjajo s problematiko otrok in družin, pomagajo socialno šibkim družinam, spodbujajo prostovoljno delo med mladimi, pa tudi organizirajo izobraževanja mladostnikov, njihovih staršev in svojih članov. Društvo prijateljev mladine Šmarje - Sap letos praznuje 40 let.
Priznanje Občine Grosuplje z bronastim znakom je prevzela predsednica Društva prijateljev mladine Šmarje – Sap Katarina Rupnik
UTRINKE S SLAVNOSTNE AKADEMIJE SI LAHKO POGLEDAMO TUDI V SPODNJIH VIDEO POSNETKIH BRANETA PETROVIČA:
Prisluhnili smo slovenski in evropski himni...
Nagovoril nas je župan dr. Peter Verlič...
Ženski pevski zbor Lastovke, Otroški pevski zbor Adamčki in Pihalni orkester Glasbene šole Grosuplje...
Podelitev priznanj z bronastim, srebrnim in zlatim znakom...
Nagovoril nas je poslanec Državnega zbora Janez Janša...
Moški pevski zbor Šmarje - Sap, učenci Podružnične šole Kopanj in Pihalni orkester Glasbene šole Grosuplje...
Podelitev nagrade z zlatim znakom...
Nagovoril nas je ljubljanski pomožni škof msgr. dr. Anton Jamnik...
Mini maxi in Dan ljubezni...