Čiščenje požiralnikov na Radenskem polju
Lani v mesecu novembru smo bili na celotnem območju Slovenije priča izdatnim padavinam in poplavam. Tudi na območju naše občine so bile s strani štaba Civilne zaščite Občine Grosuplje izvedene številne aktivnosti, predvsem preventivno, k sreči na območju naše občine večje škode ni bilo ugotovljene.
V sklopu akcijskega načrta sanacije vodotokov po omenjenih poplavah se je konec meseca septembra 2015 pričelo čiščenje požiralnikov in posameznih požiralnih con na Radenskem polju, kamor se stekajo vode iz celotne Grosupeljske kotline. Čiščenje izvaja koncesionar pristojnega Ministrstva za okolje in prostor - Agencije Republike Slovenije za okolje, podjetje Hidrotehnik d.d..
Očistili so se že posamezni čepi in ozka grla na Grosupeljščici, in sicer od naselja Veliko Mlačevo do izliva v Podlomščico. Odstranjena je bila zarast iz struge, ki je ovirala pretočnost vodotoka, ter nanosi plavja in drugih odpadkov, ki so se nabrali na vejah v in ob vodotoku. Odstranjeno vejevje in lesno plavje ob vodotoku je izvajalec požgal, nanose odpadkov pa odpeljal v Špajo dolino.
Prav tako je bilo izvedeno že tudi čiščenje požiralnika Pekel na južnem delu Radenskega polja. Iz votline je bilo odstranjenega in kasneje požganega veliko vejevja, štorov, celo debelejših vej in delov debel, pred požiralnikom pa je bilo črno odlagališče gradbenega materiala in stekla, ki ga je izvajalec sanacijskih del odpeljal na deponijo. Približno 200 m severno in južno od požiralnika Pekel se nahajata dve pomembnejši požiralni coni, iz katerih je bila odstranjena večja količina dračja in vej, ki je zastirala vhod v požiralni kotanji, v eno od teh con je voda ob zadnjem obilnejšem deževju in poplavah s kmetijskih zemljišč odplavila celo balo sena.
V nadaljevanju izvajanja sanacijskih del se bo očistilo še plavje iz požiralnika v Ključu (Beznica).
Požiralniki imajo pomembno funkcijo odvajanja površinskih voda, kar se še posebno kaže ob obilnejših padavinah. Voda s svojim tokom prinese do požiralnikov marsikaj, kar kasneje ovira nemoten odtok vode v podtalje. Ljudje s svojimi dejanji bistveno ne moremo vplivati na prinose listja in vej, lahko pa vplivamo na to, da se pretočnost vodotokov in požiralnikov ne zmanjša zaradi odpadnega materiala, ki sodi na deponijo.