Pričetek nacionalne akcije za večjo varnost pešcev - BODI preVIDEN (1. 10. 2015)
Pešci spadajo med ranljivejše udeležence v prometu, zato je skrb vseh ostalih nujna in potrebna. Podatki kažejo, da se veliko število nesreč zgodi prav na prehodih za pešce v naseljih, kar pomeni, da vozniki sploh ne spoštujejo pravila prednosti pešca, ko ta stopi na prehod. Ko se približujemo prehodu za pešce je pomembno, da vozimo s hitrostjo, ki omogoča, da se pred prehodom po potrebi zaustavimo. Lani je za posledicami prometnih nesreč umrlo 14 pešcev, letos že v prvih sedmih mesecih 11 pešcev. Poleg smrtnih žrtev je bilo še 58 huje ranjenih in 283 lažje ranjenih pešcev. Največ umrlih pešcev je bilo v starostni skupini nad 64 let (45%) ter starostni skupini od 45 do 54 let (55%). Osem od enajstih pešcev se je smrtno ponesrečilo znotraj naselja (73%). Sicer pa se je v naseljih zgodilo kar 93-odstotkov vseh nesreč z udeležbo pešca. Glede na vzroke prometnih nesreč, v katerih so bili pešci huje poškodovani ali umrli, izstopajo v letu 2015 neupoštevanje pravil o prednosti (19%), nepravilnosti pešca (10%), premiki z vozilom (9%) ter neprilagojena hitrost (5%). Glede na regijo po ogroženosti pešcev v letošnjem letu izstopajo Osrednjeslovenska regija in Podravje.
Seveda je pomembno, da se tudi kot pešci zavedamo, da kljub prednosti, ki jo imamo na prehodu, se moramo vedno prepričati, ali je prečkanje varno, posebej še pri zavijanju vozil desno ali levo, kjer lahko voznik spregleda pešca. Pred prečkanjem jasno nakažimo, da želimo prečkati (vzpostavimo očesni kontakt, dvignimo roko, da nas voznik opazi). Pogledati moramo levo in desno, preden stopimo na prehod. Če ocenimo, da se vozilo, ki se približuje prehodu, ne bo uspelo ustaviti, je boljše, da počakamo. Med povzročitelji prometnih nesreč so bili 3 pešci tudi povzročitelji nesreče, prav tako sta bila dva umrla pešca alkoholizirana. Med smrtnimi žrtvami in hudo poškodovanimi pešci so samo 3 uporabljali odsevnike, za večino (60%) podatek ni znan, 35% pa jih ni uporabljalo odsevnikov.
PRIPOROČILA ZA VEČJO VARNOST PEŠCEV:
- Hodite po pločniku. V primerih, ko ni pločnika, hodite ob robu cestišča ob levem robu, tako da vidite nasproti vozeča vozila.
- Cesto vedno prečkajte na označenih ali semaforiziranih prehodih za pešce (ob zeleni luči). Če v bližini ni prehoda, bodite dodatno pozorni na bližajoča vozila.
- Pred prečkanjem jasno nakažite svojo namero (z dvignjeno roko in očesnim kontaktom).
- Vedno se prepričajte preden prečkate cesto – poglejte levo – desno in še enkrat levo.
- Bodite vidni – vozniki vas morajo opaziti pravočasno, da bi lahko ustrezno ravnali: • izogibajte se voznikovemu mrtvemu kotu, ker vas ne vidi (še posebej problematično pri tovornih vozilih in avtobusih), • z voznikom vzpostavitev očesni kontakt – tako se prepričate, da vas je opazil, • nosite svetla oblačila in odsevnike, • uporabite lučko ali mobitel, če hodite ob cesti ponoči izven naselja.
- Odrasli vedno držite otroke za roko, ko hodite ob cesti. Otroci se ne smejo igrati ob cestišču.
- Pešačenje in alkohol? – tudi pri pešcih je alkohol dejavnik tveganja, saj zmanjšuje spodobnost pešca za ustrezno presojo, zaznavne in fizične sposobnosti. Če pijete alkohol raje uporabite taxi, varen prevoz prijatelja ali javni prevoz. Prav tako bodite pozorni na učinke dovoljenih in nedovoljenih drog.
- Upoštevajte predpise – pešci nimajo absolutne prednosti, upoštevajte rdečo luč na semaforju, prepoved pešačenja itd.
- Na avtocesti ne smemo pešačiti ali se zadrževati izven vozila ob cestišču. V primeru kritičnega dogodka poskrbimo za svojo varnost in se umaknimo na varno za zaščitno ograjo. Prav tako vedno uporabimo odsevni telovnik.
PRIPOROČILA VOZNIKOM ZA VEČJO VARNOST PEŠCEV
- Bodite strpni do ranljivejših udeležencev (pešcev, kolesarjev, starejših, otrok) v prometu in pokažite prometno kulturo.
- V naseljih in v bližini prehodov za pešce zmanjšajte hitrost in bodite pripravljeni, da nenadoma ustavite.
- Pešcem pri prehodu za pešce vedno ustavite, saj imajo prednost, ter jim tako omogočite varno prečkanje ceste.
- Pri zavijanju bodite dodatno vedno pozorni na pešce in kolesarje, ki prihajajo s strani, saj jih zlahka spregledate.
- Še posebej bodite previdni v bližini šol, vrtcev in igrišč ter drugod, kjer so pogosto otroci in starejši, ki so še posebej ranljivi.
- Ne prehitevajte ali vozite mimo vozila, ki je ustavil pešcu za prečkanje ceste.
- Pešce je težko opaziti v temi ali mraku, posebej če ne uporabljajo odsevnikov, zato morate biti dodatno pozorni in zmanjšati hitrost.
- Pešce lahko pričakujete ob vseh priložnostih, tudi tam, kjer je prepovedano (na AC, izven naselja).
- V zimskih razmerah dobro očistite stekla na vozilu in prilagodite svojo hitrost in vožnjo razmeram na cesti.