Nahajate se:
Najpogostejše napake pri ločevanju odpadkov
Najpogostejše napake pri ločevanju odpadkov
21. 11. 2023
155
Nepravilno odlaganje ostankov hrane in ostalih bioloških odpadkov je najpogostejša napaka pri ločevanju odpadkov. Vse pogosteje opažamo, da se biološki odpadki znajdejo v vseh zabojnikih, a sodijo le v zelen zabojnik za biološke odpadke. Pozivamo vas, da si vsi, ki le imate možnost, uredite lasten kompostnik. Ne le, da boste na ta način pravilno ravnali z biološkimi odpadki, ampak si boste pridelali tudi kakovostno gnojilo, katerega lahko uporabite za gnojenje lastnega vrta ali trave. Na ta način tudi zmanjšate stroške komunalnih storitev. Kompostnike različnih velikosti imajo na voljo v vseh bolje založenih tehničnih trgovinah. V primeru, da si kompostnika ne morete urediti, si zabojnik za biološke odpadke lahko naročite na naši spletni strani https://www.jkpg.si/vloge-in-obrazci/dostava-ali-menjava-zabojnika.
V zabojnikih z rumenim pokrovom za mešano embalažo opažamo še:
- Plenice - Otroške plenice ter plenice za starostnike sodijo v črn zabojnik za preostanek odpadkov.
- Tekstil - Odpadni tekstil sodi v zabojnik za preostanek odpadkov. Lahko ga tudi pripeljete v Zbirni center Špaja dolina.
- Polno embalažo - Vso vsebino v embalaži morate izprazniti in jo stisniti.
- Izdelke iz plastike, ki niso embalaža - otroške igrače, športno opremo, odpadno elektronsko in električno opremo pripeljite v Zbirni center Špaja dolina ali naročite brezplačen odvoz kosovnih odpadkov na naši spletni strani https://www.jkpg.si/narocilo-odvozov/narocilo-odvoza-kosovnih-odpadkov.
- Poginule živali - Obrnite se na veterinarja.
- Iztrebki in umazan pesek iz mačjih stranišč - Ti odpadki sodijo v črn zabojnik za preostanek odpadkov.
V zabojnikih z rdečim pokrovom za papir opažamo:
- Ostanke hrane, zapakirane v kartonski embalaži - Ostanke hrane je potrebno odstraniti iz kartonske embalaže in jih odložiti v kompostnik ali v zabojnik za biološke odpadke.
V zabojnikih s črnim pokrovom za preostanek odpadkov opažamo:
- Ostanke hrane in druge biološke odpadke - Ti sodijo le v kompostnik ali v zabojnik za biološke odpadke.
- Gradbene odpadke - Te lahko v manjših količinah pripeljete v Zbirni center Špaja dolina. Večje količine pa oddate podjetjem, ki se ukvarjajo s predelavo teh odpadkov.
Glede na razširjeno možnost pravilnega ločevanja odpadkov bi morala biti količina odloženih odpadkov v zabojniku za preostanek odpadkov minimalna.
V zelenih zabojnikih za biološke odpadke opažamo:
- Ostanke hrane v PLASTIČNIH vrečkah. Biološke odpadke je potrebno odlagati v biorazgradljivih ali papirnatih vrečkah.
Potrebno se je zavedati, da je je cena komunalnih storitev odvisna od pravilnega načina ravnanja z odpadki.
Pomembno je, da:
- so odpadki PRAVILNO ločeni po frakcijah. V nasprotnem primeru se stroški ravnanja z odpadki zaradi potrebe po dodatnem ločevanju povečajo.
- je embalaža izpraznjena in stisnjena. V primeru, da temu ni tako, se povečuje teža in število odvozov odpadkov, kar posledično pomeni dvig cene komunalnih storitev.
- se biološke odpadke zbira v kompostniku ali zabojnikih za biološke odpadke in se jih ne odlaga v zabojnik za embalažo, papir, med preostanek odpadkov ali celo stresa v straniščno školjko. Zaradi nepravilnega odlaganja ostankov hrane v straniščno školjko omogočamo idealne pogoje za življenje glodavcev, predvsem podgan. Poleg tega pa se pojavljajo težave na kanalizacijskem sistemu zaradi mašenja odtokov, okvar črpališč, kar zopet povečuje stroške vzdrževanja sistema.
Petra Mežnarc
za Javno komunalno podjetje Grosuplje
za Javno komunalno podjetje Grosuplje