Grosuplje aktivno na poti zagotavljanja evropskih sredstev za prenovo železniške proge: za večjo mobilnost občank in občanov
Registracijski postopek Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje »Poti prihodnosti Ljubljana – Novo mesto – Karlovec – Zagreb« je zaključen.
Devet slovenskih občin ob dolenjski železnici, Škofljica, Grosuplje, Ivančna Gorica, Trebnje, Mirna Peč, Semič, Novo mesto, Črnomelj in Metlika, ter Karlovška županija, je ob prisotnosti takratnega ministra za infrastrukturo v maju 2018 podpisalo Dogovor o sodelovanju pri revitalizaciji čezmejne železniške infrastrukture Ljubljana – Grosuplje – Trebnje – Novo mesto – Metlika – Karlovec – Zagreb, s čimer je bil storjen tudi skupni začetni korak na poti do prenove več kot 100 let stare železniške proge, kar bo pripomoglo k boljši povezanosti ter razvoju občin in regij. Podpisniki so se zavzeli za dosego naslednjih ciljev: modernizacija železniške proge, višja potovalna hitrost, okrepitev nosilnosti proge, ureditev postajališč in odprava nivojskih prehodov.
Ocenjeno je bilo, da bi navedene cilje najbolje in najhitreje dosegli z ustanovitvijo nove pravne osebe - Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje »Poti prihodnosti Ljubljana - Novo mesto - Karlovec - Zagreb«. Na podlagi predhodno pridobljenega soglasja s strani Vlade RS je tako 3. oktobra lani omenjenih devet slovenskih občin, Razvojni center Novo mesto, d. o. o., Slovenske železnice, d. o. o., ter na hrvaški strani Karlovška županija in HŽ infrastruktura, d.o.o. podpisalo ustanovitvene akte združenja - statut in konvencijo.
Za v.d. direktorja združenja je bil imenovan Tomaž Savšek, ki nas je v teh dneh razveselil z novico, da je bil uspešno zaključen tudi registracijski postopek združenja. »Z registracijo se odpirajo možnosti za direktno črpanje EU sredstev,« se je na novico z velikim zadovoljstvom odzval župan dr. Peter Verlič, prav na njegovo pobudo se je namreč zgodba o ustanovitvi združenja pred leti tudi začela.
Evropska unija je že leta 2006 vzpostavila pravni instrument, imenovan Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje, z namenom, da bi olajšala čezmejno sodelovanje in s tem okrepila gospodarski, socialni in teritorialni razvoj obmejnih regij. S tem instrumentom so omogočeni izvajanje skupnih razvojnih projektov, izmenjava strokovnega znanja in boljše usklajevanje prostorskega načrtovanja, predvsem pa enake možnosti za institucije na obeh straneh meje. Trenutno je pri Odboru regij registriranih več kot 80 združenj, v nekaterih sodelujejo tudi člani iz Slovenije, Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje »Poti prihodnosti Ljubljana – Novo mesto – Karlovec – Zagreb« pa je prvo s sedežem v Republiki Sloveniji.
Jana Roštan
Foto: Peter Zakrajšek