IZDELOVANJE PROSTORSKIH RISB (3D) - AUTOCAD
Cilj izobraževanja je samostojna izdelava in urejanje prostorskih risb (3D) s programom AutoCAD, njihova priprava za izris in sam izris na papir.
OKVIRNA VSEBINA in OBDELANA SNOV*
Po začetnem spoznavanju bistvenih razlik med prostorskim in ravninskim risanjem se udeleženci seznanijo z različnimi možnostmi pogleda na prostorske objekte. V nadaljevanju skozi risanje večjega števila tehničnih risb spoznajo vse pomembnejše tehnike in ukaze za risanje ter urejanje 3D risb. Za bolj realistično predstavitev 3D objektov jim dodajo material, nastavijo osvetlitev in jih osenčijo. Ker brez kotiranja tudi tukaj pogosto ne gre, si ogledamo razpoložljive možnosti ter se naučimo pripraviti risbo za izris na papir. V zaključnem delu udeleženci narišejo svoje lastne 3D načrte.
- Osnove 3D risanja z AutoCAD-om – Kratka uskladitev predznanja – Možnosti 3D risanja – Prilagoditev AutoCAD-ovega delovnega okolja – Pogledi na prostorske objekte
- Risanje osnovnih polnih likov – Kvadri – Krogle – Stožci – Cilindri – Klini – Torusi
- Risanje polnih likov z višanjem – Združitev ploskve za dvig – Dvig po liniji – Dvig po krivulji
- Risanje polnih likov z vrtenjem – Priprava osnovnega lika – Vrtenje okoli osi
- Obdelava polnih teles – Union – Subtract – Intersect – Interference – Slice
- Risanje osnovnih plaščnih likov – 2D Solid – 3D Face – Box – Wedge – Pyramid – Cone – Sphere – Dome – Dish – Torus – Edge – 3D Mesh
- Risanje plaščnih likov z vrtenjem – Priprava osnovnega lika – Vrtenje okoli osi
- Urejanje ploskev in objektov – Extrude face – Move faces – Offset faces …
- Koordinatni sistem – Možnosti uporabe – Optimalne nastavitve
- Urejanje risbe – Brisanje – Premikanje – Sukanje – Razmnoževanje – Zrcaljenje …
- Senčenje – Določitev materiala objektom – Postavitev luči – Nastavitev ozadja – Kakovost prikaza – Senčenje
- Kotiranje v 3D
- Izrisovanje risbe – Posebnosti za 3D objekte – Priprava risbe za izris – Izris na papir
* Tu so navedene le osnovne teme. Vsebina usposabljanja se tekom izobraževanja prilagaja predznanju udeležencev in njihovim naknadno izraženim potrebam.
KAJ PRIDOBITE?
- Delovanje posameznih ukazov in tehnike dela udeleženci spoznavajo na praktičnih primerih, s katerimi se srečujejo tudi v svojem poslovnem okolju. Na koncu tako ne pridobijo le zanesljivega znanja, temveč tudi uporabne primere za nadaljnje delo.
- Znanje se posreduje, preizkuša in postopno utrjuje skozi ponavljanje postopkov v različnih kombinacijah in v različnih smiselno zaključenih celotah, kar omogoča udeležencem enostaven prenos znanja v njihovo poslovno okolje in maksimalen izkoristek investiranega časa.
- Na seminarju udeleženci prejmejo literaturo in predloge za delo.
- Po uspešno končanem seminarju udeleženci prejmejo potrdilo o udeležbi.
- Udeleženci lahko po zaključku usposabljanja koristijo brezplačno telefonsko pomoč in svetovanje.
- V času, namenjenem utrjevanju snovi, lahko udeleženci delajo na lastnih primerih, kar jim še olajša uporabo pridobljenega znanja v svojem delovnem in zasebnem okolju.