Pomembnost ločevanja odpadkov in najpogostejše zmote
Odpadki predstavljajo velik izziv za naš planet. Vsako leto proizvedemo ogromne količine odpadkov, ki imajo negativne vplive na okolje in življenja mnogih organizmov. Zato je pomembno, da se zavedamo, kako ločevati odpadke, zakaj je to pomembno ter kako lahko s tem pomagamo ohraniti naš planet.
Zakaj je ločevanje odpadkov pomembno?
Ločevanje odpadkov se mora pričeti že na mestu njihovega nastanka, torej v vsakem gospodinjstvu. Zavedati se moramo, da je to naša skupna odgovornost. V Javnem komunalnem podjetju Grosuplje skrbimo, da je ravnanje z odpadki hitro in zanesljivo, sistem pa deluje zgolj, kadar uporabniki odpadke ločujete. Vsak odpadek je potrebno odložiti v ustrezen zabojnik.
Zakaj je ločevanje tako zelo pomembno? Zato, ker so le ločeno zbrani odpadki primerni za nadaljno uporabo. Ko so vsi odpadki odloženi v enem košu, je ravnanje z njimi oteženo in zelo drago. Če odpadke pravilno ločujemo, zmanjšamo vplive na okolje. Hkrati so pravilno ločeni odpadki tudi vir surovin v industriji in na ta način porabimo manj naravnih virov.
Zakaj se je potrebno ločevanja lotiti že na samem izvoru? Zato, ker je to najučinkovitejši način ločenega zbiranja. Zato moramo že doma organizirati ločevanje posameznih vrst odpadkov. Te oddamo v individualne zabojnike, na ekoloških otokih, v Zbirnem centru v Špaji dolini, v času zbirnih akcij nevarnih odpadkov ali z naročilom odvoza kosovnih odpadkov.
Žal na terenu velikokrat opažamo, da ljudje še vedno ne vedo, kam in na kakšen način ustrezno odlagamo določene vrste odpadkov.
Katere so najpogostejše napake pri ločevanju in odlaganju odpadkov?
Najpogostejše napake pri ločevanju se dogajajo pri razločevanju, kaj sodi med mešano embalažo (rumen pokrov) in kaj med mešane komunalne odpadke oz. ostanek odpadkov (črn pokrov).
Pomen »mešana embalaža«:
- »mešana« - kar pomeni, da je embalaža lahko kovinska (npr.: pločevinke), plastična (npr.: plastenka), sestavljena (npr.: tetrapak),
- »embalaža« - kar pomeni, da je bilo nekaj v tem zapakirano, embalirano, shranjeno.
In kaj odlagamo med MEŠANE KOMUNALNE ODPADKE?
Mešane komunalne odpadke odlagamo v zabojnike s črnim pokrovom.
Vanj sodijo le odpadki, ki jih ne morete razvrstiti drugam:
- povoskan papir
- vrečke sesalcev
- vžigalniki
- keramika, porcelan
- ostanki kosti in mesa
- pleksi steklo
- ohlajen pepel
- šiviljski ostanki
- usnje
- plenice in sanitarni izdelki
- kasete, filmi, fotografije
- iztrebki malih živali
- mačji pesek
- zgoščenke, diskete
- lasje in dlake
- celofan, lepilni trakovi
- ogorki cigaret
- izolacijski material
- umazani papirnati kozarci in krožniki
- plastični izdelki za gospodinjstvo
- umazan papir
- tapete
- manjše igrače (ne električne)
- čevlji, tekstil (manjše količine).
Ločevanje odpadkov ima ključno vlogo pri zmanjševanju količine odpadkov, ki končajo na odlagališčih ali v naravi. Z ločevanjem omogočimo recikliranje in ponovno uporabo materialov, s čimer zmanjšujemo potrebo po novih surovinah.
Vsak izmed nas lahko prispeva k ohranjanju okolja in zmanjšanju količine odpadkov. Vabimo vas, da se aktivno vključite v ločevanje odpadkov in skrbite za njihovo pravilno ločevanje. S skupnimi močmi lahko ohranimo naš planet čist in prijeten za prihodnje generacije.
Petra Mežnarc, JKP Grosuplje