Klepet na naj poti ob Poti zelene rege
V petek, 26. maja, smo v sodelovanju s Turistično zvezo Slovenije gostili Klepet na naj poti. Na tekmovanju Moja dežela – lepa in gostoljubna smo v lanskem letu zmagali s tematsko potjo Pot zelene rege, zato smo udeležencem srečanja s ponosom predstavili naš zaklad, ki se skriva ob robu gozda.
Po uvodnem nagovoru naše vodnice Albine Ferdin ter kratki predstavitvi vsebin, ki jih skriva Pot zelene rege, sta goste pozdravila predsednik Turističnega društva Cer Cerovo Marjan Koščak ter župan Občine Grosuplje dr. Peter Verlič. Predsednik društva je s svojim nagovorom opisal delovanje društva in razvoj turističnih produktov v Vodomčevem gaju, kjer se nahaja Pot zelene rege. Poudaril je, da se zadnja leta v veliki meri posvečamo izobraževanju vodnikov, dodajanju poučnih vsebin ter mladini, ki jim želimo privzgojiti čut in ljubezen ter skrb za naravo. Zato smo še posebno ponosni na skupinico Mladih varuhov narave iz rodu Podlomarjev, iz vrst katerih se že kalijo novi vodniki. Župan dr. Peter Verlič je izrazil svojo podporo turizmu ter dejal, da se občina trudi za razvoj turističnih produktov z zagotavljanjem finančnih sredstev društvom ter ureditvijo potrebne infrastrukture.
Klepet na naj poti je bil izpeljan na tematski poti, ki je bila na dnevih slovenskega turizma proglašena za zmagovalno med kar 35 prijavljenimi tematskimi potmi. Sam projekt, ki ga organizira Turistična zveza Slovenije, in podrobnosti lanskega izbora je predstavil Jože Prah, predsednik komisije za tematske poti pri TZS. Med drugim je povedal, da tekmovanje poteka že od leta 2011 ter da je komisija pregledala že preko 500 tematskih poti. Žal pa se vse prepogosto dogaja, da tematske poti čez čas niso več ustrezno vzdrževane in pričnejo propadati. Seveda je vse skupaj pogojeno tudi s finančnimi sredstvi, saj jih je za vzdrževanje premalo. Tematske poti pa so dober prikaz lepot Slovenije ter bogate pohodniške infrastrukture.
Strokovni del so poleg TD Cer Cerovo ter Turistične zveze Slovenije so oblikovali še predstavniki Zavoda za gozdove Slovenije, Slovenske turistične organizacije, Slovenia outdoor giz, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter predstavniki komisije Moja dežela – lepa in gostoljubna. Med drugim so predstavili proces in oblike vodenja na tematski poti in v naravi ter projekt Turistični vodnik pri TZS. Da je turizem, ki se razvija v Vodomčevem gaju, popolnoma v skladu z načinom gospodarjenja z gozdovi, ki temelji na treh postulatih: trajnost, sonaravnanost in večnamenskost, pa sta potrdila predstavnika Zavoda za gozdove. Gozdovi so pljuča našega planeta, zato je gospodarjenje z njimi še toliko večjega pomena.
Po koncu strokovnega dela je sledil voden ogled Poti zelene rege s prikazom obročkanja ptic na ornitološki postaji. Srečanje se je zaključilo v prijetnem vzdušju in s sproščenim klepetom v koči dveh kraljičkov.
Katarina Podržaj, foto: Brane Petrovič