PRED OBČINSKO HIŠO V ZNAK SOLIDARNOSTI Z UKRAJINO IZOBEŠENA UKRAJINSKA ZASTAVA
Nagovor župana dr. Petra Verliča
V 21. stoletju, v Evropi, si nismo mogli predstavljati, da bo zabobnelo orožje. Da bo napadena demokratična država Ukrajina. V velikih skrbeh smo za vse žene, otroke, vse može, ki so zapustili svoje družine in se odločili, da bodo domovino branili z orožjem. Skrbi nas.
Najprej nas skrbi za naše prijatelje v Ukrajini. Občina Grosuplje je pred nekaj več kot dvema letoma gostila Občino Obukhiv tukaj v Grosupljem. Občina Obukhiv je oddaljena od glavnega mesta 50 km. In ne morem si predstavljati, da so danes naši prijatelji, s katerimi smo v okviru evropskega programa začrtali skupno pot prijetnega sodelovanja, na vseh področjih, izmenjave osnovnošolskih otrok, izmenjave na področju kulture, s katerimi smo snovali skupno pot, in ki smo jim zagotovo rekli, vi ste naša evropska družina, in komaj čakamo, da postanete polnopravni člani Evropske unije, da se priključite zavezništvu, in danes si ne moremo predstavljati, da so napadeni.
In tudi zato, v znak te solidarnosti, danes namesto zastave Občine Grosuplje pred našo občinsko stavbo visi državna zastava naše prijateljske Ukrajine. Naj bo to skromen prispevek k temu, kar lahko ta hip storimo.
Prepričan sem, da bomo pomagali na različnih področjih. In predvsem, dragi naši prijatelji, vedite, niste sami. Občina Grosuplje je solidarna in stoji za vami v tem boju, ki se bo končal z zmago. Slava Ukrajini!
dr. Peter Verlič,
župan
Naj nekaj besed namenimo Ukrajini, programu U-LEAD with Europe in sodelovanju med Mestnim svetom Obukhiv in Občino Grosuplje …
Ukrajina je razglasila samostojnost 2. decembra 1991 in že od prvih dni neodvisnosti stremela k izvedbi decentralizacije države. S postopkom decentralizacije so namreč želeli povečati moč lokalnih oblasti ter pospešiti regionalni razvoj države, omogočiti ljudem lažji dostop do zdravstvenih storitev, izobraževanja, boljše cestne ter komunalne infrastrukture in učinkovitejše uprave. Država je tako že leta 1997 ratificirala Evropsko listino o lokalni samoupravi in postopoma začela sprejemati akte, s katerimi je določala pooblastila lokalne samouprave.
Po protestih leta 2014 (Euromaidan) je začela nova vlada pospešeno izvajati projekt decentralizacije. Z zakonom o združevanju teritorialnih skupnosti je bilo do začetka leta 2019 ustanovljenih več kot 800 teritorialnih skupnosti - to je hkrati tudi osnovna raven lokalne samouprave, imenovana združena teritorialna skupnost ali hromada (slo. občina). Te skupnosti so sestavljene iz nekdaj več kot 4000 lokalnih (vaških ali mestnih) svetov.
Z decentralizacijo se pristojnosti in finančna sredstva selijo z državnega na lokalni nivo - bližje lokalnim prebivalcem. Učinki projekta so bili v Ukrajini že vidni, saj je bilo od leta 2014 do 2016 opaziti povečanje prilivov v lokalne proračune, povečalo se je sodelovanje med novoustanovljenimi skupnostmi na področjih komunalnih storitev ter izgradnji infrastrukture.
Izvedbo decentralizacije v Ukrajini so podpirali tudi v tujini, s financiranjem in sodelovanjem s strani držav ali mednarodnih organizacij in programov.
K uspešnosti izvedbe decentralizacije jim je priskočil na pomoč tudi program U-LEAD with Europe (U-LEAD z Evropo). Program U-LEAD with Europe si je v Ukrajini prizadeval k vzpostavitvi sistema upravljanja na več ravneh, ki je pregleden, odgovoren in se odziva na potrebe prebivalstva. Glavna cilja programa U-LEAD with Europe sta bila izboljšanje zmogljivosti ključnih deležnikov na nacionalni, regionalni in lokalni ravni za izvajanje regionalne politike in reform decentralizacije (to vključuje vertikalno in horizontalno usklajevanje ter razvoj zmogljivosti na vseh ravneh vlade v vsej Ukrajini) ter hkrati opolnomočenje združenih skupnosti za zagotavljanje visokokakovostnih upravnih storitev svojim državljanom, kar bi prispevalo pri decentralizacijski reformi v Ukrajini.
V sklopu programa U-LEAD with Europe (večnamenska donacija EU in njenih držav članic Danske, Estonije, Nemčije, Poljske in Švedske, ki sta jih izvajala nemška razvojna agencija GIZ ter švedska SIDA) je Center za evropsko prihodnost – CEP v Sloveniji izvedel program študijskih obiskov ukrajinskih predstavnikov lokalne in regionalne samouprave.
Glavni cilji študijskih obiskov v Sloveniji so bili predvsem: izmenjava dobrih praks (predvsem na področju socialnega in gospodarskega razvoja lokalne skupnosti), izboljšati znanje udeležencev o pripravi in izvajanju lokalnih in regionalnih razvojnih projektov ter spodbuditi sodelovanje med slovenskimi in ukrajinskimi občinami.
Delegacija iz Ukrajine, vodstva in predstavniki več občin, med njimi Mestnega sveta Obukhiv, ki je Slovenijo v okviru mednarodnih študijskih obiskov obiskala v času od 8. do 13. septembra 2019, je v sredo, 11. septembra 2019, obiskala tudi občino Grosuplje. Župan dr. Peter Verlič in tajnik Mestnega sveta Obukhiv Serhii Klochko sta ob tej priložnosti podpisala tudi Pismo o nameri sodelovanja med Mestnim svetom Obukhiv v kijevski oblasti in Občino Grosuplje.
Prispevek o obisku si lahko preberemo TUKAJ.
Jana Roštan