Uspeh in tekmovanje – za zabavo in znanje! (novice iz OŠ Brinje Grosuplje)
Da so na Osnovni šoli Brinje Grosuplje izjemni vsi učenci, vemo! Na vseh šolah in v vseh državah pravzaprav – vsak je edinstven in s svojim delom razvija svoje talente ter se v šoli in na različnih tekmovanjih preizkuša s seboj in z vrstniki. Letošnje leto je bilo pač 'korona leto', posebno, deloma je potekalo na daljavo, a nekatera tekmovanja so kljub temu zbrala najboljše slovenske učence osnovnih šol in učenci OŠ Brinje Grosuplje so se tudi letos odlično odrezali. Takole razmišljajo o svojih dosežkih – pa tudi o veselju, delu in zabavnih trenutkih, ki s skupnim delom učencev, mentorjev in staršev pripeljejo do uspeha.
Žiga Remic
Žiga je učenec 9. razreda, ki je v letošnjem letu sodeloval na več tekmovanjih in posegel po visokih mestih. Na tekmovanju v znanju fizike je osvojil zlato Stefanovo priznanje. Je tudi dober sošolec, pripravljen pomagati, dober športnik – skratka osnovnošolec, ki ga zanima tisoč in ena stvar. Sam takole pravi:
Najbolj me je verjetno pritegnilo prav tekmovanje iz raziskovalnih nalog, saj za to tekmovanje narediš raziskovalno nalogo o poljubni temi, ki se ti zdi zanimiva in jo želiš podrobneje spoznati. Moja raziskovalna naloga se imenuje 'Pametni kontrolnik akvarija'. Govori o kontrolnikih za akvarije, tekom naloge sem enega tudi sam izdelal. Končane naloge pregleda komisija, nato pa jim jih predstavijo še tekmovalci. Letos je bilo regijsko tekmovanje večkrat prestavljeno in se je izvedlo šele 3. maja, ko sem se uvrstil na državno tekmovanje, ki se bo izvedlo konec junija.
Tekmovanja niso za vse in vsak učenec je dober v čem drugem, vendar se mi na splošno zdi, da z udeležbo na raznih tekmovanjih iz znanja lahko ugotoviš, kaj vse obstaja na svetu, kaj vse ljudje še vemo, poleg stvari, ki se jih učimo v šoli. Vloga učitelja pri pripravi na tekmovanje je zagotovo velika, seveda pa je odvisna od posameznega tekmovanja, učitelja in drugih okoliščin. V prihodnjem letu bom obiskoval gimnazijo Vič, naravoslovni oddelek, kjer se še naprej nameravam udeležiti kakšnega tekmovanja.
Lana Strmec
Lana je šestošolka, odlična učenka, ki se rada pomeri v znanju z vrstniki na različnih tekmovanjih, je pa tudi prava pisateljica. Najbolj žal ji je, da se šestošolci (še) ne morejo udeležiti različnih tekmovanj tudi na državni ravni – a to gotovo še pride!
Čeprav je bilo letošnje šolsko leto zelo nenavadno, sem se udeležila kar nekaj tekmovanj in natečaja z naslovom 'Moja poteza'. Natečaj, na katerem sem sodelovala, je bil namenjen ozaveščanju o posledicah prekomernega pitja alkohola in prizadevanjih za boljše odnose v družbi. Moj prispevek – zgodba in pesem - je dosegel tretje mesto v državi. Najboljših petnajst nas je skupaj z našimi mentorji sodelovalo na slavnostnem zaključku preko zooma. Sodelovala pa sem na nekaterih šolskih in državnih tekmovanjih in dosegla drugo mesto v državi na EKO-kvizu. Za matematična tekmovanja sem se odločila zato, ker se mi zdi matematika zanimiva. Za Cankarjevo tekmovanje sem se odločila, ker rada pišem spise, za EKO-kviz, ker mi je ta tema pisana na kožo in za natečaj, ker se mi je zdelo zanimivo in ker sem dobra v pisanju pesmi in pravljic.
Ela Bakan
Ela je osmošolka in paleta njenih dejavnosti je res široka! Uživa v igranju odbojke, rada ima jezike, ustvarja s sošolkami, pomaga tistim, ki potrebujejo pomoč pri učenju in najde čas za sodelovanje na različnih tekmovanjih. Na državnih tekmovanjih je letos osvojila zlato Stefanovo priznanje na tekmovanju iz fizike, zlato Vegovo priznanje na tekmovanju iz matematike in zlato priznanje iz logike. Ker je skromna, se ji ti izjemni uspehi ne zdijo prav nič posebnega!
Zelo rada se udeležujem raznih tekmovanj, saj se mi zdijo zelo zanimiva. Vsako leto se prijavi res veliko učencev, na državno raven pa se jih uvrsti ena tretjina. Najtežje pri vseh tekmovanjih pa se mi zdi, da je premalo časa, sploh pri tekmovanju 'kenguru'. Rada se udeležujem tekmovanj, saj tako pridobim veliko znanja in izkušenj. To mi olajša tudi sodelovanje pri pouku matematike in fizike. Vsekakor pa mi tekmovanja niso bila v breme, temveč za zabavo. Seveda pa nismo vedno uspešni pri tekmovanjih, ampak važno je sodelovati. Prepričana sem, da so za uspešno sodelovanje na tekmovanju zelo pomembni tudi mentorji, saj brez njih ne bi osvojila toliko znanja, kot sem ga.
Maj Šeme
Maj je devetošolec, ki se v letošnjem juniju poslavlja od Osnovne šole Brinje Grosuplje. V vseh letih osnovne šole se je udeležil mnogih tekmovanj, letošnji največji uspeh pa je dosegel na tekmovanju 'Vesela šola', kjer je osvojil prvo mesto v državi!
Za uspehe v šoli in na tekmovanjih je potrebno predvsem veliko zbranosti in trdega dela. Naučiti se je treba veliko podrobnosti, zato dobre učne navade pridejo zelo prav. Zdi se mi, da je bilo okoli 900 tekmovalcev. Letos je bilo državno tekmovanje na žalost izvedeno na matični šoli posameznega učenca, kajti prepovedano je bilo združevanje na eni sami lokaciji. Sam preizkus je bil kar težak, saj je bilo veliko zahtevnih vprašanj in treba je bilo podati veliko podrobnosti. Preizkus sem rešil brez problemov, saj sem snov znal čisto na pamet. Zdi se mi zelo pametno in poučno, da se učenci udeležujejo tekmovanj, kajti s tem krepimo svoj um in si širimo obzorja. Letos se nisem udeležil nobenega drugega tekmovanja, saj sem vse moči usmeril v Veselo šolo. V srednjo šolo sem se vpisal na Prešernovo gimnazijo - ekonomska gimnazija. Na srednji šoli bom vsekakor nadaljeval s tekmovanji in si zadajal še večje izzive.
Dragan Ilić
Dragan je na naši šoli dve leti – lepo mu teče slovenski jezik, še bolje pa angleški! Na letošnjem državnem tekmovanju v znanju angleščine za osmi razred je prejel zlato priznanje in se uvrstil na visoko 4. mesto.
Angleščine se večinoma učim skozi knjige, filme, igre in druge stvari. Medtem ko sem odraščal, sem z družino gledal veliko angleških filmov. Ker je moja sestra znala angleško, mi je tudi zelo pomagala. Ogledal sem si tudi veliko televizijskih oddaj s podnapisi. Tudi jaz rad berem knjige. Učencem bi svetoval, naj poslušajo angleščino. Poslušanje je učinkovit način učenja angleščine. Če poslušate ljudi, ki govorijo angleško, se lahko veliko naučite o stvareh, kot so besedišče, izgovorjava, besede in številne druge stvari. Kar se tiče angleškega tekmovanja, sem bil zelo vesel. Pridobitev angleškega priznanja mi je v veliko čast. Na splošno sem se imel lepo.
Lučka in Simon Perme
Lučka je petošolka, njen brat Simon pa je v drugem razredu. In to je čisto dovolj za doseženih 100% na državnem tekmovanju 'logična pošast!
Lučka:
Na tekmovanju logična pošast sem tekmovala že večkrat, tako da večino vrst nalog že dobro poznam. V petem razredu je nekaj novih nalog, ki so še posebej zamudne, zato sem se posvetila predvsem tem in jih natrenirala. Od nekdaj rada rešujem tovrstne nalogice, zato sem vesela, da imamo tekmovanje, ki mi da še malo dodatne motivacije za reševanje. Tekmujem rada, ker je zabavno in napeto. Škoda je le, da letos nismo šli na državno tekmovanje na kako drugo šolo in smo bili tako prikrajšani za še kako doživetje.
Simon:
Zelo rad tekmujem, ker so mi tekmovanja in priprave zelo zabavne. Rad rešujem naloge kot so mine, sudoku in dežela lažnivcev. Super je, da v takih nalogah lahko potem med seboj še tekmujemo. Pripravljal sem se doma in v šoli, zdi se mi, da sem pred tekmovanjem rešil res veliko nalog. Letos sem tekmoval prvič, lani je vse odpadlo zaradi epidemije.
Gabrijel Šoln
Tudi Gabrijel se je odlično, stoodstotno, odrezal na tekmovanju logična pošast.
Na tekmovanje sem se prijavil zato, ker zelo rad rešujem take, logične naloge in ker sem vedel, da mi bo všeč. Vsak dan pred tekmovanjem sem se pripravljal tako, da sem rešil nekaj nalog in tako "natreniral" zelo dobro. Ob prejemu zlatega priznanja se počutim res lepo, tudi sošolci, sošolke in učiteljica so bili zelo veseli in ponosni name. Letos sem tekmoval prvič, zagotovo pa se bom tekmovanja udeležil tudi prihodnje leto in v bodoče, ker to res rad počnem.
Lina Legan
Lina je učenka osmega razreda, ki ji učenje ne dela prav nobenih težav – zato je ob uspehih v šoli v letošnjem letu nanizala še nekaj tekmovalnih dosežkov!
V šolskem letu 2020/2021 sem se udeležila različnih tekmovanj: iz logike, 'kenguru', tekmovanja v znanju o astronomiji in fiziki, tekmovanja za Cankarjevo priznanje, tekmovanja v znanju fizike in tekmovanja logična pošast. Na vseh sem opravila kar »dobro delo«. Osvojila sem pet srebrnih nagrad in zlato pri tekmovanju iz logike ter zlato Vegovo priznanje. Letos jih je večina potekala kar na naši šoli. Tako, da je bilo malo lažje pisati v že znanem okolju. Je pa res, da je bilo letos tudi bolj stresno kot v prejšnjih letih. Veliko jih je bilo na ''kupu''. Vsi vikendi v maju so bili zapolnjeni z državnimi tekmovanji. Na majsko soboto sem imela celo dve tekmovanji na isti dan. A se je splačalo!
Tekmovalec mora verjeti vase, si vzeti čas za priprave, da lahko uspe. Letos nismo imeli toliko priprav z učitelji, ker smo v zelo kratkem času izvedeli za tekmovanja. Vsi smo se večinoma kar sami pripravljali od doma. Ni bilo prezahtevno, prav enostavno pa tudi ne. Pogrešala sem nekatere skupne priprave, saj so nam mentorji zahtevnejše naloge razložili. Vloga mentorjev je pomembna, saj me tudi oni spodbujajo, da se prijavim na različna tekmovanja.
Nekatera tekmovanja so se mi zelo zanimiva, kot na primer astronomija in logična pošast. Že od nekdaj me zanimajo vesolje, zvezde, planeti … . Pri nalogah za logično pošast pa se zelo sprostim in jih rešujem za zabavo. Ostala tekmovanja se mi ne zdijo tako zabavna, mi pa predstavljajo izziv.
Tako razmišljajo mladi! S svojimi dosežki so navdih svojim sošolcem; a za vsakim uspehom stoji ljubeče srce staršev, skrbno vodstvo šole in strokovnost mentorjev. Iskrene čestitke čisto vsem šolarjem ob koncu tega posebnega leta za vse velike in male uspehe! Ohranite veselje do dela in učenja tudi z mislijo pesnika Blissa Carmana: ''Če mi daste nalogo, ki ji lahko podarim nekaj svojega, ne bo več naloga; bo veselje, bo umetnost.''
Kolektiv OŠ Brinje Grosuplje