Odprtje Demenci prijazne točke v Lekarni pri Zdravstvenem domu Grosuplje
Javni zavod Lekarna Ljubljana si nenehno prizadeva za ohranjanje kakovosti življenja svojih strank in za nenehen razvoj novih lekarniških storitev. Zaradi tega so se odločili, da se pridružijo mreži Demenci prijaznih točk in tako ponudijo novo storitev farmacevtske obravnave pacientov, svetovanje z namenom zgodnje prepoznave sprememb kognitivnih sposobnosti.
V torek, 22. junija 2021, je Demenci prijazno točko odprla Lekarna pri Zdravstvenem domu Grosuplje. Na dogodku so se zbrali župan dr. Peter Verlič, direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar, direktor Lekarne Ljubljana dr. Marjan Sedej, vodja Lekarne pri Zdravstvenem domu Grosuplje mag. Simona Markelj, sodelavke in sodelavci lekarne ter predsednica Združenja Spominčica Štefanija Lukič Zlobec.
Direktor Lekarne Ljubljana dr. Marjan Sedej je ob odprtju Demenci prijazne točke v Lekarni pri Zdravstvenem domu Grosuplje povedal, da si v Lekarni Ljubljana nenehno prizadevajo za razvoj novih lekarniških storitev, s katerimi želijo svojim uporabnikom nuditi čim boljšo lekarniško obravnavo in podporo pri zdravljenju. »Ravno lekarniški delavci so se v zadnjem času izkazali kot pomemben člen pri zagotavljanju podpore ljudem, ki so imeli zaradi trenutnih razmer otežen dostop do osebnih zdravnikov,« je dejal.
Povedal je še, da so strokovni sodelavci preko strokovnega odbora v Lekarni Ljubljana tudi oblikovali oz. sprojektirali protokol o obravnavi bolnikov z demenco in njihovih svojcev, ta nov protokol pa sedaj vključujejo v nabor vseh znanj o vseh strokovnih posvetovanjih, ki jih nudijo sodelavci v lekarnah. »In v izjemno čast, zadovoljstvo in v ponos mi je, da z današnjo točko prinašamo to kulturo tudi v občino Grosuplje in tako vzpostavljamo nek nov odnos do zelo hudih bolnikov bolezni demence. Žal mi je, da smo v času te velike epidemije pravzaprav pozabili na epidemijo demence, ki je ravno tako huda, kot je bil covid-19, oz. še hujša, saj zna do nekega konca trajati, trajati in trajati,« je še dejal.
Župan dr. Peter Verlič se je direktorju lekarne dr. Marjanu Sedeju ob tej priložnosti zahvalil, da so se odločili, da bo Demenci prijazno točko odprla tudi Lekarna pri Zdravstvenem domu Grosuplje. Sicer pa si Občina Grosuplje ves čas prizadeva biti prijazna, tako smo dobili naziv mladim prijazna občina, imamo naziv starosti prijazna občina, zdaj smo dobili še demenci prijazno točko. »Z vsemi temi nazivi želimo predvsem krepiti in povečevati kvaliteto življenja. In če se to kje pozna, se ravno na tem mestu, kjer smo uspeli zgraditi prizidek k zdravstvenemu domu, potem je svoja vrata odprla še lekarna,« je dejal ter povedal, da je odločitve, da se ob zdravstvenem domu zgradi še ta objekt, ki služi ljudem, še danes vesel.
Predsednica Združenja Spominčica Štefanija Lukič Zlobec pa je ravno tako poudarila, da se v zadnjem času ne soočamo zgolj z epidemijo koronavirusa, pač pa tudi z epidemijo demence, ki je zaradi vse daljše življenjske dobe ena od najhitreje naraščajočih bolezni starejših. V starosti nad 65 let ima demenco že vsak peti človek, v starosti nad 80 let pa vsak tretji. Za vsako osebo z demenco več let skrbita vsaj dva svojca, kar pomeni, da demenca pomembno vpliva na kakovost življenja približno 100.000 Slovenk in Slovencev. »Demenca je bolezen, ki traja dolgo. Poleg bolnika zelo prizadene tudi družinske člane. Družinski člani pa ponavadi niso starejši ljudje, ampak srednja generacija, tako da je zmotno mnenje, da je demenca bolezen starejših. Ne, demenca je problem srednje generacije, je problem njihovih otrok in vnukov, ki za njih skrbijo,« je ob tem pojasnila ter še poudarila, da je zato vzpostavitev Demenci prijaznih točk v lekarnah, kjer so zaposleni strokovni delavci, ki pacientom z demenco in njihovim svojcem nudijo posebno, strokovno obravnavo, še posebej pomembna.
V Lekarni Ljubljana se bodo tako trudili, da bodo z novo storitvijo farmacevtske obravnave pacientov prispevali k prepoznavanju pacientov z demenco ter uspešno nudili pomoč njim in njihovim svojcem.
Jana Roštan