Župan dr. Peter Verlič o velikih načrtih za izgradnjo kanalizacijskega omrežja v še preostalih delih naše občine
Župan občine Grosuplje dr. Peter Verlič je bil v petek, 26. marca 2021, gost pogovorne oddaje na radiu Zeleni val. V teku so številni projekti, a ker je vreme pravo za gradbene podvige, sta se z moderatorjem Francetom Peternelom odločila, da jo tokrat posvetita predvsem infrastrukturnim projektom, pri tem pa jo tudi nekoliko bolj komunalno obarvata.
Še svež je obisk ministra za okolje in prostor mag. Andreja Vizjaka. V tem tednu smo obeležili svetovni dan voda, ki nas opozarja na pomen vodnih virov, minister za okolje in prostor mag. Andrej Vizjak pa se je odločil, da si bo na ta dan ogledal, kako potekajo dela za izgradnjo zadrževalnika Veliki potok. Kaj nam je o tem povedal župan?
»Moram reči, da je celo mene presenetilo, ko sem izvedel, da gre za ta hip največji zadrževalnik poplavnih voda v naši državi. Ko bo zgrajen, bo zadrževal kar pol milijona litrov vode,« je povedal župan. To je še en pokazatelj, kako poplavno ogroženo je Grosuplje in kako pomembna je ta investicija. Meni, da se bo z izgradnjo zadrževalnika Veliki potok poplavna ogroženost Grosupljega zmanjšala kar za 90 %, preostalih 10 % pa predstavljajo ukrepi, ki bodo nato sledili vzdolž Grosupeljščice, skozi mesto. Ti bodo pomenili tudi lepši pogled na potok in okolico, bolj pa bo lahko zadihala tudi naša mestna tržnica, ko tam obstoječega mostu ne bo več in bo do krožišča pri Kovinastroju nastala nova cestna povezava.
Sicer pa je minister mag. Andrej Vizjak povedal, da Ministrstvo za okolje in prostor v sodelovanju z Direkcijo RS za vode in ustreznimi resorji intenzivno pripravlja razpise za gradnjo vodovodov, gradnjo kanalizacij tudi za manjša naselja, pod 2.000 prebivalcev, sredstva pa bodo namenjena tudi za nove zadrževalnike.
V Grosupljem imamo zadrževalnik Bičje, ki lepo funkcionira in varuje Sončne dvore, zadrževalnik Veliki potok bo zavaroval še mesto Grosuplje, v 60. letih prejšnjega stoletja pa so v protipoplavnih načrtih narisali še štiri zadrževalnike okoli Grosupljega. Projekte bomo pripravili tudi za te štiri in v kolikor se bo z njimi mogoče prijaviti na razpise, se seveda bomo. Tako pa poplavno res ne bi bili več ogroženi.
Sicer pa na Uradu za komunalno infrastrukturo, zelo se je zavzel tudi direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar, tudi zaradi napovedanih razpisov, sedaj veliko svojega časa in truda namenjajo za pripravo dokumentacije za gradnjo vodovodov in kanalizacij. »Namreč, če nimaš dokumentacije, če nimaš urejenih služnosti, se pravi urejenega lastništva, potem se s projektom na razpis ne moreš prijaviti. Vseh teh odprtih projektov, tako vodovodov kot kanalizacij, ki so še za zgraditi, pa je skupaj kar za 15 milijonov evrov. Medtem ko smo 20 milijonski paket že uresničili z izgradnjo čistilne naprave, v navezavi s katero je bil zgrajen tudi velik del kanalizacijskega omrežja,« je dejal.
Največ pozornosti trenutno namenjamo projektu za izgradnjo kanalizacije v Čušperku, Veliki Račni, Mali Račni, Predolah in na Spodnji Slivnici. 85 % služnostnih pravic je že pridobljenih. Vrednost te investicije pa je ocenjena kar na 4,6 milijonov evrov. Projekta smo se prednostno lotili, ker gre za vplivno območje Radenskega polja kot krajinske vrednote, se bo pa ob tem, ko se bo gradila kanalizacija, tam tudi preplastilo javne poti ter uredilo javno razsvetljavo.
S pridobivanjem služnosti smo že pričeli tudi v Veliki Loki in Žalni, projekt je ocenjen na 2,6 milijonov evrov, v aprilu pa se bo pričelo tudi s pridobivanjem služnosti na Velikem Mlačevem, kjer je projekt ocenjen v višini 1,2 milijonov evrov, in pridobivanjem služnosti v Zagradcu, na Lobčku, Plešivici, Malim Mlačevem, vrednost tega projekta je 2,5 milijonov evrov. Potrebno bo zgraditi še del kanalizacije v Mali vasi in Ponovi vasi, potem pa nam ostane še Zgornja Slivnica. Vsi ti projekti so ta hip aktualni, v fazi projektiranja pa je še kanalizacijsko omrežje Peč, Polica, Velika Stara vas in Mala Stara vas. »Skratka, občina Grosuplje ni samo mesto Grosuplje, ni samo Šmarje - Sap, je deset krajevnih skupnosti,« je še dejal župan in povedal, da kot kažejo dosedanje izkušnje, se potem, ko se že poseže v cestno telo, tam uredijo še ostali vodi, zgradi se javna razsvetljava, ter seveda nato cesto preplasti z novo prevleko. »Tako pravzaprav lahko rečemo, da se s kanalizacijo kompletno uredi komunalna in cestna infrastruktura«.
Govora v oddaji je seveda bilo tudi o pričetku izgradnje novega nadvoza Motvoz, podpisali smo namreč pogodbo z izvajalcem del, in vzporedni nadgradnji železniške postaje Grosuplje. Župan je omenil tudi obnovitvena dela, ki trenutno potekajo v predoru Golovec ter nas spodbudil k uporabi javnega prevoza, predvsem vlaka. Ministrstvo za infrastrukturo v času obnove predora Golovec ponuja možnost, da se lahko v Ljubljano z vlakom odpeljemo po polovični ceni, torej 50 % ceneje. V Ljubljani pa so zagotovili tudi več koles BicikeLJ. Če se za takšen način prevoza ne bomo odločili zaradi gneče, mogoče to vseeno lahko vzamemo kot priložnost, da poskusimo z načinom prevoza, ki je okolju bolj prijazen.
Beseda pa je tekla tudi o pričetku gradnje pločnika na Malem Vrhu ter o gradnjah pločnikov in urejanjih kolesarskih stez, ki so že v načrtih, tudi drugje po naši občini.
Vabljeni torej, da v kolikor še niste, oddaji prisluhnete. Audio posnetek oddaje je na voljo spodaj.
Jana Roštan