Županova jama preseneča tudi pozimi
Narava se pozimi umiri in počiva, s klimatološkega vidika pa je v Županovi jami takrat bolj pestro kot sicer. Njena prva dvorana Ledenica se namreč v zimskem času ohladi precej bolj kot notranji predeli jame, ki ostanejo prijetno topli za zimski obisk.
Za kraške jame je značilno, da so večinoma precej zaprtega značaja, zato so temperaturne razmere v njih bolj stabilne in se skozi leto manj spreminjajo kot zunanje. Jamske temperature so podobne povprečni letni temperaturi okolice. V jamah z več vhodi, kakršna je Županova jama, se temperatura lahko spreminja glede na letni čas.
Županovo jamo lahko glede na temperaturne značilnosti ločimo na vhodne in notranje predele. Ker ima dva vhoda, enega skozi Ledenico in drugega skozi brezno nad tretjo, Permetovo dvorano, te predele označujemo kot vhodne. Med obema vhodoma je 50 metrov višinske razlike, kar vpliva na posebno, dinamično gibanje zraka v tem delu jame.
Notranje predele jame opredeljujemo od Velike dvorane naprej. Zanje je značilen šibek zračni tok in stalna temperatura 9,6 °C.
V vhodnih predelih jame sta glede na nihanje temperatur značilni dve obdobji: toplejši in hladnejši del leta. V hladnejšem (od oktobra do marca) mrzel zunanji zrak vdira v jamo skozi spodnji vhod v Ledenico in pri tem izpodriva toplejši jamski zrak. Velik del zraka pod stropom zaokroži in nato izhaja iz jame skozi glavni vhod, manjši del tega zraka pa se po umetnem rovu dviga proti Srebrni in Permetovi dvorani. Ob tem se precej segreje in nato izhaja iz jame skozi špranje na stropu in ob breznu, ki je sicer zaščiteno s pokrovom. Kadar zapade sneg se okoli brezna stopi prej kot v okolici.
Temperature v Ledenici lahko zdrknejo nekaj stopinj pod ničlo. Najnižjo vrednost v obdobju 2009‑2020 smo zabeležili februarja leta 2012, ko je znašala ‑4,6 °C. Povprečna zunanja temperatura tega meseca, izmerjena na bližnji meteorološki postaji Grosuplje, je bila tudi sicer med najnižjimi v opazovanem obdobju in je znašala ‑2,8 °C.
Ledenica ostaja hladna tudi v času toplejše polovice leta (od aprila do septembra), saj v njej zaradi zaprte, žepaste oblike dvorane, ostane jezero hladnega zraka iz zimskega obdobja.
V toplejši polovici leta se zrak skozi vhodne predele Županove jame giblje v nasprotni smeri kot pozimi. Topel zunanji zrak vstopa v jamo skozi brezno in špranje v Permetovi dvorani, se pomika navzdol skozi umetni rov proti Ledenici in se nad jezerom hladnega zraka dviguje ven iz jame. Takšen zimsko-poletni način gibanja zraka med dvema navpično zamaknjenima vhodoma v jamo imenujemo tudi »učinek dimnika«.
Poletne temperature na dnu Ledenice le redko presežejo 6 °C, saj se zračna tokova med seboj šibko mešata le v zgornjih plasteh. Pri vrhu dvorane se dvignejo do okoli 7 °C, zato je poletni obisk Ledenice vselej zelo svež. Najvišjo vrednost smo v obdobju 2009‑2020 zabeležili oktobra 2014, ko je znašala 7,6 °C. Kot zanimivost lahko navedemo, da so bile povprečne temperature v poletnih mesecih tega leta sicer najnižje v primerjavi z drugimi v obravnavanem obdobju. Dvig pripisujemo višji osončenosti kot posledici žledoloma pozimi leta 2014, ki je podrl precej dreves v okolici vhoda v Ledenico.
Za temperature v Ledenici in višje ležeči Permetovi dvorani je značilno, da naraščajo glede na oddaljenost od vhoda in z nadmorsko višino. Najnižje temperature so blizu vhoda v Ledenico in na njenem dnu, najvišje pa v Permetovi dvorani. Poleti se temperature v slednji povzpnejo tudi do 13 °C, zato je to najtoplejša dvorana Županove jame.
V zimskem obdobju Ledenico lepo popestrijo ledeni kapniki. Najpogosteje se pojavljajo januarja in februarja, v primeru zelo mrzlih zim pa jih lahko občudujemo tudi v marcu. Takšnih zim je vse manj, a pustimo se presenetiti tokratni. Za podobe ledenih kapnikov v Županovi jami nas lahko spremljate na naših družbenih omrežjih.
Lučka Jere in Nataša Ravbar
Županova jama, TOD Grosuplje