Podpis Pogodbe o medsebojnem sodelovanju v projektu »Revitalizacija dolenjske železnice«
Lani, 23. maja 2018, je devet slovenskih občin ob dolenjski železnici in Karlovška županija podpisalo dogovor o sodelovanju na področju revitalizacije čezmejne železniške infrastrukture Ljubljana–Grosuplje–Trebnje–Novo mesto–Metlika–Karlovec–Zagreb. Storjen je bil skupni začetni korak na poti do prenove več kot 100 let stare železniške proge, kar bo seveda pripomoglo k boljši povezanosti ter razvoju občin in regij.
Dobro leto pozneje, v torek, 18. junija 2019, pa so župani občin na slovenski strani: Škofljica Ivan Jordan, Ivančna Gorica Dušan Strnad, Trebnje Alojzij Kastelic, Mirna Peč Andrej Kastelic, Novo mesto mag. Gregor Macedoni, Semič mag. Polona Kambič, Črnomelj Andrej Kavšek, Metlika Darko Zevnik in seveda župan občine Grosuplje dr. Peter Verlič, ki je tudi predsednik iniciative za spodbujanje raziskav in inovacij na področju železnic Jugovzhodne Evrope (SEESARI) ter pobudnik projekta, storili naslednji korak in z Razvojnim centrom Novo mesto podpisali Pogodbo o medsebojnem sodelovanju v projektu »Revitalizacija dolenjske železnice«. Razvojni center Novo mesto so tako določili za koordinatorja oz. za vmesni člen med državo, Evropsko unijo in občinami. S tem pa je bil storjen tudi prvi operativni korak za izvedbo projekta na slovenski strani.
Župan Mestne občine Novo mesto mag. Gregor Macedoni je ob podpisu pogodbe povedal, da je železniška infrastruktura prav gotovo tista ključna trajnostna žila v naši regiji, pri kateri pa smo žal prišli do skrajnega roba zmogljivosti prometnih povezav za motorni promet, zato to sodelovanje predstavlja eno ključnih razvojnih potez.
Dejal je, da je dejstvo, da obstoječi potencial imamo, imamo namreč železniško progo. Vemo pa, da je ta proga stara dobrih 100 let, in vemo, kakšni standardi so, kakšen razvoj so na tem področju naredili drugi. »In dejstvo je tudi, da vemo, da se da, da vemo, da Evropska unija razume železniške povezave kot tiste, ki so trajnostne, in jih tudi konkretno sofinancira,« je še dejal ter ob tem dodal, da projekt predstavlja čezmejno sodelovanje med občinami, prav to pa je tudi ena od točk, ki bodo v naslednji finančni perspektivi Evropske unije prednostno obravnavane. »Torej, naš cilj je na nek način pragmatičen, je pa tudi konkreten,« je strnil.
Župan dr. Peter Verlič pa je še pred podpisom pogodbe dejal, da ko bo ta podpisana, da bodo župani kar čim prej obiskali tudi Ministrstvo za infrastrukturo, da kar najhitreje ustanovimo tudi Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje in da skupaj čim prej pričnemo ta projekt tudi uresničevati. »Kolikor je meni znano, bo Evropska unija v prihodnji perspektivi več sredstev namenjala ravno takšnim čezmejnim projektom regijskega sodelovanja, zato sem prepričan, da nam sredstva za ta projekt ne bodo izostala,« je še dejal.
Foto in video: Brane Petrovič