Občina Grosuplje je prejela naziv Branju prijazna občina
V ponedeljek, 3. decembra 2018, je v Levstikovi dvorani v Velikih Laščah potekala slovesna podelitev nazivov Branju prijazna občina.
Dobrodošlico vsem prisotnim je v Velikih Laščah izrekla direktorica občinske uprave mag. Jerica Tomšič Lušin, zbrane pa sta uvodoma nagovorili tudi svetovalka za knjižničarstvo na Ministrstvu za kulturo RS mag. Tatjana Likar in varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer.
Preden pa je prišel trenutek, ko je deset občin, med katerimi je bila tudi občina Grosuplje, slovesno prejelo naziv Branju prijazna občina, smo prisluhnili še zanimivemu pogovoru o branju. Svoje misli, izkušnje in razmišljanja o branju in o knjigah so z nami delili varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, igralka Saša Pavček ter direktor in urednik založbe Beletrina Mitja Čander.
Občine prejemnice naziva je nato razglasila predsednica Združenja splošnih knjižnic Vesna Horžen. »Čas, ki smo ga ob objavi javnega natečaja za najbolj branju prijazno občino poimenovali Od Prešerna do Prešerna, saj je potekal od 8. februarja do 3. decembra, se je torej iztekel. Na Ta veseli dan kulture bomo tukaj v Velikih Laščah s podelitvijo nazivov javnosti predstavili lokalne skupnosti, ki so v svoji prijavi na natečaj prepričale, da branje in knjigo ter delovanje na področju spodbujanja bralne kulture dojemajo in obravnavajo kot enega od pomembnih dejavnikov pri zagotavljanju kvalitetnih pogojev bivanja za svoje občane,« je dejala.
Povedala je, da je pobuda za natečaj Branju prijazna občina, ki so ga letos izvedli drugič, na Združenje splošnih knjižnic prišla v letu 2016, s strani Ministrstva za kulturo, pri izvajanju tega projekta pa se jim je pridružila tudi Skupnost občin Slovenije. V splošnih knjižnicah, kjer so že zaradi narave svojega poslanstva najpomembnejši akterji na področju branja, bralne pismenosti in bralne kulture, so to pobudo prepoznali kot priložnost, da občine spodbudijo k sistematičnemu pregledu vsega, kar se v njihovem okolju dogaja na področju knjige in branja.
Osnovna misel projekta Branju prijazna občina je, da mora pri razvoju bralne pismenosti in bralne kulture sodelovati vsa skupnost, ker je bralna kultura splet idej, vrednot, norm, vsebin in sporočil, ki jih oblikuje lokalna skupnost v vseh svojih dejavnostih, ter pomemben del koncepta človeškega kapitala, ki je povezan s socialnim in ekonomskim uspehom posameznika in družbe.
Na natečaj se je letos uspešno prijavilo 10 občin, med njimi tudi občina Grosuplje. Naziv Branju prijazna občina smo prejeli z naslednjo obrazložitvijo:
»V vlogi občine Grosuplje se jasno in nesporno prepozna veliko pozornost in naklonjenost, ki jo občina z lastno podporo in s sodelovanjem svojih institucij izkazuje bralni pismenosti in bralni kulturi. Izjemno živahna dejavnost na področju knjige, branja, bralne pismenosti se izkazuje tako v že utirjenih občinskih, regionalnih in nacionalnih projektih, kot tudi v izjemno zanimivih lokalno obarvanih nadgradnjah teh projektov. Z odlično pripravljeno vlogo je občina dokazala, da se zaveda, kako pomembno je področje branja in knjige, da to področje tako vsebinsko kot tudi finančno podpira ter ne nazadnje tudi poznavanje vseh različnih dejavnosti in akterjev, ki v občinskem in regionalnem okviru izvajajo projekte na tem področju.«
Naziv je prevzel direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar, dogodka pa se je udeležila tudi vodja urada za finance, gospodarstvo in družbene dejavnosti Jelka Kogovšek.
»Vsaka slovenska občina je branju prijazna pa je naš cilj, ki smo si ga zastavili izvajalci tega projekta,« je na slovesnosti še dejala predsednica Združenja splošnih knjižnic Vesna Horžen.
Za nekaj glasbenih vložkov sta poskrbela Teja Merhar in Vanjo Tomc iz Glasbene šole Ribnica, Matjaž Gruden pa je dogodek popestril z odlomkom iz pripovedke Frana Levstika Martin Krpan. Program je povezovala Carmen L. Oven.