Pogled na monitor sončne elektrarne v novembru
Sončna elektrarna na strehah Osnovne šole Brinje Grosuplje in Športne dvorane Brinje Grosuplje je pričela delovati konec leta 2011, ko je bila priključena na električno omrežje, v začetku meseca marca pa smo jo tudi slovesno otvorili.
Kmalu bomo obeležili eno leto delovanja prve sončne elektrarne na javnih zavodih v občini Grosuplje, njen izplen pa ves ta čas s pomočjo sončnega monitorja, ki je nameščen v prostorih osnovne šole, podrobno spremlja občinski svetnik Marjan Trobec. Sončni monitor nam omogoča, da lahko 24 ur na dan spremljamo, kako učinkovita je elektrarna, njen energijski izplen, količino proizvedene električne energije in zaslužek v tekočem dnevu, mesecu ali letu. Prav tako lahko kadar koli preverimo tudi ekološki vpliv elektrarne in druge zanimivosti.
Kot je že v mesecu septembru ugotovil Marjan Trobec, smo z obratovanjem sončne elektrarne do dne, 25. septembra 2012, prihranili 212,3 tone ogljikovega dioksida, do dne, 14. novembra 2012, se je prihranek ogljikovega dioksida povečal že na 229,0 ton, kar je skoraj 17 ton več kot pred slabima dvema mesecema. Če se izrazimo drugače, lahko rečemo, da smo v slabem letu delovanja prihranili tolikšno količino ogljikovega dioksida, kot če bi zasadili 770 novih dreves, z avtomobilom prevozili 1.149.179 km ali prihranili 95.012,7 ton premoga.
Marjan Trobec ob tem ugotavlja, da je izplen sonca kljub že dokaj nizkim temperaturam, ampak ob svetlem dnevu, sredi dopoldneva, še vedno 30 %. Dodaja, da naj bi po nekaterih podatkih ta elektrarna še zadovoljivo delovala tudi ob manjši plasti snega. Torej naj bi sončne celice z večjo občutljivostjo na dano svetlobo proizvajale nekaj elektrike tudi ob takšnih pogojih. Ko bodo takšni pogoji ustvarjeni, bo Marjan Trobec navedene domneve gotovo preveril.
Več o izsledkih občinskega svetnika Marjana Trobca v mesecu septembru si lahko preberete v prispevku: Sončni monitor v Osnovni šoli Brinje Grosuplje, podrobnejše izsledke v mesecu novembru pa razkrivajo spodnje fotografije.