Evropski sončni dnevi 2013
Evropske sončne dni letos obeležujemo med 1. in 19. majem 2013, ko je istočasno po vsej Evropi na temo sončne energije organiziranih veliko različnih dogodkov. Prvi dan sonca so v Avstriji praznovali leta 2002. Ideja se je kmalu razširila v Švico in Nemčijo, za tem pa v Belgijo, Italijo, Francijo, Nizozemsko, Portugalsko, Španijo in druge evropske države. Že šesto leto zapored se letos Evropski sončni dnevi odvijajo tudi v Sloveniji.
Koordinator projekta v Sloveniji je Agencija za prestrukturiranje energetike (ApE, d. o. o.), ki vabi lastnike in inštalaterje sončnih elektrarn, ponudnike opreme, združenja, razvojne agencije, šole, vrtce in ostale zainteresirane skupine, da organizirajo in gostijo svoje lokalne dogodke. Vse potrebne informacije so na voljo na spletni strani http://www.ape.si/wwwesd.
Glavni namen »sončnih dni« je ozaveščanje javnosti o koristni uporabi okolju prijazne sončne energije in doseganje zavezujočega cilja 20-odstotnega deleža obnovljivih virov energije v EU do leta 2020.
Sonce je pomemben vir energije, tega se zavedamo tudi v občini Grosuplje. Naj ob tem omenimo zadnje večje okolju prijazne občinske projekte: odprtje prve elektro črpalke za električne avtomobile v naši občini, postavitev prve sončne elektrarne na javnih zavodih v občini Grosuplje in podelitev koncesije za opravljanje lokalne gospodarske javne službe dobave, postavitve, vzdrževanja in izvajanja javne razsvetljave v občini Grosuplje.
V decembru 2011 smo na parkirišču pri Okrajnem sodišču v Grosupljem postavili prvo elektro črpalko v naši občini. Grosuplje se je tako vrisalo na zemljevid elektro črpalk. Elektro črpalka se napaja z zeleno energijo, ki je proizvedena izključno iz obnovljivih virov energije, in sicer iz majhnih hidroelektrarn in sončnih elektrarn, in zato še dodatno predstavlja pomembno pridobitev za zmanjševanje izpusta toplogrednih plinov v občini Grosuplje.
Konec leta 2011 je pričela delovati tudi sončna elektrarna na strehah Osnovne šole Brinje Grosuplje in Športne dvorane Brinje Grosuplje, ko jo je skupina BisolGroup priključila na električno omrežje. 422,4-kilovatno sončno elektrarno sestavlja 1729 fotonapetostnih modulov, ki letno proizvedejo cca. 444 megavatnih ur električne energije. Na ta način je več kot 266 ton manj izpustov ogljikovega dioksida v ozračje. Proizvedena električna energija zadostuje potrebam okoli 110 okoliških gospodinjstev.
Na podlagi Odloka o koncesiji za opravljanje lokalne gospodarske javne službe dobave, postavitve, vzdrževanja in izvajanja javne razsvetljave v občini Grosuplje, ki so ga občinski svetniki sprejeli novembra 2011, je bila oktobra 2012 med Občino Grosuplje in podjetjem Javna razsvetljava, d. d., za določen čas 20 let sklenjena koncesijska pogodba za opravljanje lokalne gospodarske javne službe.
Odlok je bil sprejet z namenom zagotovitve trajnega nemotenega ter brezhibnega delovanja javne razsvetljave, zmanjšanja porabe električne energije ter zagotavljanja mejnih vrednosti svetlobnega onesnaževanja okolja.
S sklenitvijo koncesijske pogodbe pa je bil narejen tudi prvi korak k energetski učinkoviti prenovi javne razsvetljave v občini Grosuplje, ki pravzaprav pomeni zamenjavo starih in gradnjo novih, bolj učinkovitih naprav, žarnic, svetil, regulatorjev in druge opreme.
Občina Grosuplje ima okolju prijazno zeleno barvo tudi v grbu, ki nas, kot je že večkrat dejal župan dr. Peter Verlič, opominja, da bomo razmišljali zeleno, skrbeli za čisto okolje, posledično pa bomo v naši občini tudi zdravo živeli. Med pomembnejšimi zelenimi projekti Občine Grosuplje je poleg elektro črpalke, sončne elektrarne in podelitve koncesije za javno razsvetljavo, tudi uvedba mestne linije 3G, s katero smo želeli spodbuditi uporabo javnega potniškega prometa. Z okolju prijaznimi projekti bomo nadaljevali tudi v prihodnje in raven kakovosti bivanja prebivalcev občine Grosuplje na ta način še povečali.