Obnova glavnega oltarja v cerkvi v Mali Stari vasi
Ob godu Sv. Katarine, zavetnice podružnične cerkve v Mali Stari vasi, je v nedeljo, 24. novembra 2013, v tej cerkvi potekal kulturni program s predstavitvijo njenega obnovljenega glavnega oltarja.
Povezovalka kulturnega programa Štefka Zaviršek nas je v uvodnem nagovoru spomnila na vrednost kulturne dediščine, ki jo imamo v naši deželi. Marsikateri tujec, ki se vozi po naši Sloveniji, se čudi, koliko naravnih lepot je zbranih na tako majhnem koščku zemlje. Vsemu temu naravnemu bogastvu pa je človek, ki živi tu že tisočletja, dodal še stvaritve svojih pridnih rok in svojega duha. Ni mu bilo dovolj samo to, kar je potreboval za golo preživetje. Kmalu je njegov ustvarjalni duh vsakdanje življenje polepšal in oplemenitil z umetnostnimi izdelki trajnejše vrednosti. Med najpogostejšimi in najbolj ohranjenimi so prav arhitekturni in drugi spremljajoči izdelki, ki izražajo človekov odnos do Boga. V zadnjih 1000 letih je to predvsem krščanska umetnost. Skoraj ni vasice ali zaselka, ki ne bi imel vsaj kapelice, če že ne prave cerkve. Ena od teh stvaritev je tudi cerkev Sv. Katarine v Mali Stari vasi, katere začetki segajo že več stoletij nazaj, do danes pa je marsikatera doba na njej pustila svoje sledi, je povedala Štefka Zaviršek.
Več o zgodovini cerkve v Mali Stari vasi nam je povedal župnik Janez Šket. Kraj Mala Stara vas oz. Stara vas se omenja že ob nastanku Stiške opatije v 12. stoletju. Sama cerkev pa se v zgodovinskih listinah prvič omenja šele leta 1663, v disertaciji, takrat se je to cerkev prištevalo k župniji Šmarje – Sap. Vendar pa je cerkev veliko starejša, o čemer govorijo nekateri detajli v cerkvi, kot je staro romansko okno. Prvotno gre torej najverjetneje za romansko cerkev.
Sicer pa je bil glavni oltar, ki je bil pred dvema letoma odpeljan v restavratorsko delavnico, narejen leta 1795. Ob tem je Janez Šket povedal, da ima ta cerkev še nekaj drugih znamenitih stvari. Ohranjena sta dva keliha, eden iz 16. stoletja, drugi iz 17. stoletja, iz konca 18. stoletja pa je ohranjen tudi plašč. Prav tako je ohranjena okoli 250 let stara mašna knjiga in skoraj 300 let stara mrliška knjiga.
Zbrane je v svojem imenu ter v imenu pooblaščenca župana Iztoka Vrhovca in direktorja občinske uprave Dušana Hočevarja pozdravil župan dr. Peter Verlič.
Tudi župan je mnenja, da se kar premalo zavedamo, koliko kulturne in zgodovinske dediščine je v naši Sloveniji in tudi v naši občini. Na žalost je res, da nas na to pogosto opozorijo šele tujci. Zavedati se moramo, kakšno zgodovinsko vrednost imamo in to tudi čuvati.
Župan je še povedal, da si bomo na občini še naprej prizadevali, seveda v okviru finančnih zmožnosti, da to kar so nam naši predniki podarili in ustvarili, ohranimo za bodoče rodove.
Na slovesnosti so nastopili pevci pevskega zbora Kulturnega društva Svetega Mihaela Grosuplje in instrumentalisti Špela, David, Monika, Marjan in Luka.
Obnovo glavnega oltarja so omogočili: Občina Grosuplje, Krajevna skupnost Polica, vaščani Male in Velike Stare vasi ter župnija Grosuplje.
Foto in video: Brane Petrovič