Razglasitev najbolj kulturne šole za leto 2017 v Grosupljem
Letošnji gostiteljici prireditve sta bili Občina Grosuplje in Osnovna šola Louisa Adamiča Grosuplje, ponosna nosilka takrat še aktualnega naziva najbolj kulturne šole leta 2016.
Ravnateljice in ravnatelje kulturnih šol, ta naziv si je letos prislužilo kar 70 šol, ter županje in župane občin, ustanoviteljic teh šol, je že v dopoldanskem času v dvorani Družbenega doma Grosuplje sprejel župan dr. Peter Verlič, jim izrekel prijetno dobrodošlico v naši občini ter jih pobližje seznanil z našo občino, tudi s številnimi našimi uspešnimi projekti, z vizijo razvoja občine v prihodnje in turističnimi zanimivostmi, ki jih ob obisku naše občine velja obiskati.
Sledil je ogled Mestne knjižnice Grosuplje, kjer jih je prijazno sprejela direktorica Roža Kek. Povedala je, da je seveda zelo pomembna osnovna dejavnost knjižnice izposoja knjižničnega gradiva in posredovanje informacij, vendar pa je naša knjižnica velikega pomena tudi kot prostor, kjer se ljudje družijo, povezujejo in sodelujejo. V knjižnici se namreč odvijajo različni kulturni in izobraževalni dogodki, knjižnica je prostor za druženje vseh generacij. Da je temu res tako, smo se z ogledom knjižnice, kjer se je ta dan res veliko dogajalo, prepričali tudi na lastne oči.
Sklepna prireditev pa se je, kot rečeno, odvila v avli Osnovne šole Louisa Adamiča Grosuplje, v avli najbolj kulturne šole leta 2016. Prireditve so se udeležili župan občine Grosuplje dr. Peter Verlič, direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar, ravnateljica Osnovne šole Louisa Adamiča Grosuplje Janja Zupančič, direktor Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti mag. Marko Repnik, svetnice in svetniki Občinskega sveta Občine Grosuplje, županje in župani občin osnovnih šol, ki so si prislužile naziv kulturna šola, ravnateljice in ravnatelji teh šol ter številni mentorji, učenci, ustvarjalci in prijatelji kulture. Častna gostja na prireditvi je bila ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič.
»Prisrčno pozdravljeni na Osnovni šoli Louisa Adamiča Grosuplje, v najbolj kulturni slovenski šoli leta 2016. Naziv, ki ga s ponosom in odgovornostjo nosimo, nam je bil podeljen ravno pred letom dni. V srcu Savinjske doline, v prestolnici slovenskega hmeljarstva, na ravno tako čudovit in topel jesenski dan, kot je današnji,« je zbrane pozdravila ravnateljica Osnovne šole Louisa Adamiča Grosuplje Janja Zupančič in obudila spomin na lanskoletno prireditev v Žalcu.
»Kot nas narava jeseni razvaja z bogatimi plodovi, so tudi prizadevanja naših mentorjev vsako leto izdatno obrodila. Učiteljice in učitelji so se z vso srčnostjo posvečali ustvarjanju in prebujanju talentov mladega rodu. Uživali smo izdatno podporo staršev, Zveze kulturnih društev Grosuplje, Mestne knjižnice Grosuplje, mnogih društev in posameznikov ter veliko podporo naše ustanoviteljice Občine Grosuplje. Tako priznanje delimo z vsemi vami,« je dejala.
V imenu šole je povedala, da so veseli, da je šola ostala kulturno jedro, in v tem silno dinamičnem razpršenem času, in še posebej, da se kultura ne dogaja le v šoli, temveč se iz nje širi v lokalno skupnost. In širše. Zato se iz srca zahvaljujejo vsem, ki verjamemo v njihova iskrena prizadevanja, in jih podpiramo in hodimo z njimi. Številne pohvale, priznanja, nagrade so bile zunanje potrditve, da so ustvarjalne potenciale usmerjali in razvijali v pravo smer. A tisto kar vsak dan razsvetli njihovo srce, je kultura, ki so jo uspeli ustvariti znotraj hiše, ki ni vsem na očeh. To, da danes ustvarjajo na različnih področjih, in da znajo v kulturi najti trenutke miru. Na šolskih prireditvah spoštljivo prisluhnejo, se na hodnikih pozdravijo, novega sošolca povabijo k igri, obiskovalce šole prijazno ogovorijo in jim ponudijo pomoč. Negujejo slovenski jezik in dediščino naših prednikov.
Prav tako ponosno nosijo ime Louisa Adamiča, razmišljajo o njegovem pogumu, ki je kot najstnik, star šele 14 let, odšel svojim sanjam naproti, v Ameriko. V času, ko ni bilo telefonov, in so pisma potovala več tednov, je zmogel poskrbeti za lastno preživetje brez skrbne podpore njemu ljube mame. Daleč od rojstne grude je razmišljal o domu, jeziku, lepotah svoje rodne domovine, Kranjske takrat. Tujina mu je omogočila kontrast, drugačen pogled na kraje, način življenja, na vrednote, ki jih je zapustil. Pogosto je bil trpeč boj med ohranjanjem tradicije in sprejemanjem novega sveta. Ni mu bilo lahko, ko se je moral odpovedati strešici na črki č svojega priimka. Pozorno je opazoval svet okoli sebe, se naučil angleškega jezika, začel s pisanjem člankov in doživel leta izjemnega uspeha in slave.
»Adamičevi življenjski zgodbi pa lahko najdemo vzporednice tudi v današnjem času. Za mnoge ljudi je Slovenija obljubljena dežela. V našo skupnost se priseljujejo pripadniki drugih kultur in se na podoben način spopadajo z izzivi vključevanja v družbo, kot se je pred skoraj 100 leti Adamič v Ameriki. Z jezikom, razumevanjem, sprejemanjem navad, vrednotami, preživetjem in doseganjem ciljev. V svetu multikulturnosti pa je za sobivanje v sožitju ključno negovanje lastne kulture in spoštovanje drugih,« je še delila z nami svoje razmišljanje ravnateljica Janja Zupančič ter vsem nam ob koncu govora na srce položila še misel ameriškega pisatelja ukrajinskega rodu »Chucka« Palahniuka: »Prvi korak, kako obvladovati svoj svet je, da obvladuješ svojo kulturo. Da si vzor in izpričuješ tak svet, v kakršnem želiš živeti. Da pišeš knjige, da ustvarjaš glasbo, snemaš filme in slikaš.« K temu pa je dodala še: »Le kulturni bomo kul«.
Zbrane na prireditvi je lepo pozdravil tudi direktor Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti mag. Marko Repnik. »Na osnovnih šolah v Sloveniji je kultura prisotna na zelo visokem nivoju in na vseh področjih. Zelo ponosni smo na to, saj se ravno v tem kaže naše dobro delo na tem področju,« je dejal, nato pa nam na kratko opisal stanje kulture v naši državi, o katerem je razmišljal v eni izmed svojih zbirk.
»Na tem mestu zahvala Občini Grosuplje, Osnovni šoli Louisa Adamiča Grosuplje, vodji projekta Kulturna šola Marjeti Pečarič in vsem, ki ste kakorkoli pripomogli, da je šola kulturna in da kulturna šola živi. Vse dobro vam želim, vsem prejemnikom priznanj, prejemniku glavne nagrade pa iskrene čestitke,« je svoj govor zaokrožil mag. Marko Repnik.
»Spoštovana gospa ministrica, dobrodošli doma, spoštovani obiskovalci, spoštovani gostje,« je zbrane nagovoril tudi župan dr. Peter Verlič. Dejal je, da je sam zelo vesel, da je Osnovna šola Louisa Adamiča Grosuplje dobila to visoko priznanje, najbolj kulturna šola v letu 2016, in nekoliko v šali dodal, da je mogoče k temu pripomoglo tudi to, da ima ravnateljica te šole rojstni dan ravno na 1. september. Sicer pa si Osnovna šola Louisa Adamiča Grosuplje to priznanje gotovo zasluži, ni prireditve v občini, ki je nam ne bi popestrili, ni praznovanja občinskega praznika.
Župan je ob tej priložnosti postregel še z novico, da smo že začeli s postopki za pridobitev gradbenega dovoljenja, za gradnjo prizidka k Osnovni šoli Louisa Adamiča Grosuplje, tukaj na Tovarniški. Zraslo bo 8 novih učilnic in nova velika telovadnica. Šola pa bo tako učenkam in učencem, njihovim učiteljicam in učiteljem tudi za kulturno ustvarjanje še bolj prijazna.
»Ves dopoldne sem se trudil, da bi izvedel, katera šola je prejemnica priznanja najbolj kulturne šole leta 2017, ampak a veste, to je huje kot pri Oskarjih, ne moreš in ne moreš izvedeti,« je še dejal župan in vsem prihodnjim prejemnicam priznanj iskreno čestital.
Častni nagovor na sklepni prireditvi projekta Kulturna šola pa je pripadel ministrici za izobraževanje, znanost in šport dr. Maji Makovec Brenčič.
»Prijazen pozdrav že kulturni šoli in seveda vsem vam pobudnikom in podpornikom, ki veste, da je kultura rdeča nit naroda. In ki veste, da je še kako pomembno, da vsem nam, še posebej pa najmlajšim, povemo, da vanjo verjamemo,« je dejala ministrica dr. Maja Makovec Brenčič. Ravnateljicam, ravnateljem, učiteljicam in učiteljem je dejala, da se verjetno niti ne zavedajo, kako pomembni so ti koraki za naše najmlajše, kaj vse jim pustijo za življenje. In ko bodo naši najmlajši nekoč odrasli stopali po kulturnih poteh, ki si jih bodo zaželeli v gledališču, s knjigo, koncertom, tudi z umetnostjo in še čim, kar jih bo navdihovalo, bodo vedeli, da so nekaj dobrega pustili ne le v šoli, ampak tudi v življenju. In prav to je tisto, v kar vsi skupaj ne le verjamemo, ampak k čemur si vedno in znova prizadevamo.
Dejala je še, da se zaveda, da včasih ni enostavno vsak dan v šoli povezati tako, da bi imeli občutek, da so vse zmogli in hkrati veliko dali. »A vem, da je vaše poslanstvo tisto, ki najbolj odgovorno sobiva prav zaradi naših najmlajših učencev, učenk, otrok. In ti so tisti, ki bodo ne le ustvarjali, ampak tudi gradili našo prihodnost,« je še dejala, svoj govor pa zaokrožila z besedami: »Zato je prav, da jezik kulture v vseh mavričnih podobah, prispodobah in radostih, ki nam ga daje, znamo uživati skupaj. Iskrena hvala vsem, ki ste z nami tudi zato, da bomo vse kulturne poti peljali naprej tako, da jih bomo ne le zmogli, ampak z njimi res znali bivati znova in znova. Hvala vam.«
Predno pa smo prešli k razglasitvi najbolj kulturnih šol v letu 2017, smo si ogledali bogat kulturni program, ki so ga pripravili učenke in učenci Osnovne šole Louisa Adamiča Grosuplje, najbolj kulturne šole leta 2016.
Letos mineva 500 let od začetka kulturnega gibanja, imenovanega reformacija. Slovencem je ta prinesla prvo knjigo in z njo razvoj slovenskega knjižnega jezika. Pravzaprav je šlo za pravo medijsko revolucijo. »Spoštovani gostje, ker ste skoraj v rojstnem gnezdu slovenske lokacije tega dogajanja, je to tudi osrednja tema glasbeno scenskega programa, Pujte, pujte vsi ljudje. Scenarij je oblikovala kulturna koordinatorka, slavistka Betka Jamnik, s pomočjo glasbenice Andreje Bolklovič, in ob podpori mentorjev Olge Gruden, Marte Steklasa, Mateje Erjavec Mihovec, Karmen Steklačič, Nives Kemperle, Sabine Benedik, Barbare Struna, in ob glasbeni spremljavi Lovra Freliha, Roberta Kuhlja in Benjamina Grudna. Spoštovani, z vami so učenci, dobitniki priznanja najbolj kulturna šola leta 2016,« je nastop učencev Osnovne šole Louisa Adamiča Grosuplje napovedala voditeljica prireditve Simona Zorc Ramovš.
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti je v sodelovanju z Osnovno šolo Louisa Adamiča Grosuplje na zaključni prireditvi projekta Kulturna šola razglasil imena 70 osnovnih šol, ki so si letos prislužile naziv »kulturna šola«, med njim pa tudi najbolj kulturno šolo leta v kategoriji velikih šol, najbolj kulturno šolo leta v kategoriji srednje velikih šol, najbolj kulturno šolo leta v kategoriji malih in podružničnih šol ter najboljšo med vsemi, najbolj kulturno šolo leta 2017.
Kulturna šola leta v kategoriji velikih šol je postala Osnovna šola Janka Modra iz Dol pri Ljubljani, kulturna šola leta v kategoriji srednje velikih šol je postala Osnovna šola Griže, kulturna šola leta v kategoriji male in podružnične šole pa je postala Osnovna šola Anice Černejeve Makole. Za najbolj kulturno šolo leta 2017 je bila po mnenju strokovne komisije razglašena Osnovna šola Franceta Prešerna iz Maribora.
Video: Brane Petrovič