PREVZEM DEFIBRILATORJA IN PREVENTIVNI DAN GASILCEV PGD ŠMARJE - SAP
V petek, 20. oktobra 2017, so gasilci PGD Šmarje – Sap organizirali preventivni dan. Zbrali smo se pred Družbenim domom Šmarje – Sap, kjer je v posebni omarici nameščen tudi avtomatski eksterni defibrilator. Pri srčnem zastoju je ključna takojšna pomoč, zato je izredno pomembno, da v primeru, ko moramo pomagati posamezniku s srčnim zastojem, vemo, kje je najbližji defibrilator, s katerim osebi lahko rešimo življenje. Če defibrilator ob temeljnih postopkih oživljanja uporabimo v 3 do 5 minutah po srčnem zastoju, lahko povečamo delež preživetja za celo več kot 50 %. Ravno s tem namenom je defibrilator V Šmarju – Sap nameščen na vidno mesto, kjer je krajanom ob neljubem dogodku tudi dostopen, prozorno okno omarice pa omogoča, da je avtomatski eksterni defibrilator res viden.
Sledil je prevzem defibrilatorja. Predsednik krajevne skupnosti Šmarje – Sap Janez Pintar je v imenu župana dr. Petra Verliča pozdravil in nagovoril navzoče: »Moramo se veseliti tudi te majhne pridobitve, saj ta majhna pridobitev je vir življenja! Še posebej bi se ob tej priložnosti rad zahvalil Mitji Lovriču, direktorju podjetja Defibtech d.o.o., ki nam je po primerni ceni dostavil defibrilator skupaj z ogrevano omarico.« Janez Pintar je Mitji Lovriču predal tudi knjigo »Razglednice z zgodbami« od avtorice Marije Samec, v kateri piše tudi veliko o Šmarju – Sapu.
Mitja Lovrič je v govoru poudaril, da defibrilator pomaga rešiti življenje v primeru zastoja srca. Vsak ki ga potrebuje, ga vzame, prižge in posluša glasovna navodila. Ko pride do zastoja srca se nikakor ne smemo obotavljati, tukaj štejejo že sekunde, kaj šele minute. Izpostavil je, da je ozaveščanje ljudi glede postopkov oživljanja zelo pomembno, obenem pa je pohvalil gasilce iz PGD Šmarja – Sapa, saj so na tem področju zelo aktivni. Predsednik PGD Šmarje – Sap Nejc Strežek je nato odprl omarico, v kateri je nameščen defibrilator in pokazal kakšen zvok se sproži, ko se omarica odpre. Namen tega zvoka je, da obvesti še ostale ljudi, da se je nekaj zgodilo.
Po prevzemu smo se vsi navzoči preselili pred Osnovno šolo Šmarje – Sap, kjer je poveljnik Gasilske zveze Grosuplje Janez Pezdirc navzočim pokazal osnovne postopke oživljanja ter pravilno uporabo defibrilatorja, ko oseba doživi srčni zastoj. Poudaril je, da je defibrilator (AED) enostaven za uporabo, in ga lahko uporabi vsak, ki ve kako se napravo uporablja. Glavno je, da se ne ustrašimo in osebi takoj začnemo pomagati.
Ko vidimo nezavestno osebo najprej preverimo odzivnost. Primemo jo za rame, jo nežno stresemo, ogovorimo ter pokličemo na pomoč tudi druge. Če se ne odziva, sprostimo dihalno pot tako, da glavo nagnemo nazaj in dvignemo brado. Nato preverimo dihanje z opazovanjem dvigovanja prsnega koša in poslušamo dihalne šume pri vdihu in izdihu ter obenem poskušamo začutiti izdih. Če ugotovimo, da dihanje ni normalno, pokličemo reševalce na številko 112, najbližji očividec pa naj steče po najbližji avtomatični defibrilator (AED).
Medtem ko čakamo na defibrilator, začnemo z masažo srca. Masažo izvajamo na sredini prsnega koša. Roki položimo eno na drugo in sklenemo prste med njima, na spodnjo tretjino prsnice pa pritiskamo z iztegnjenima rokama. Nato nezavestnemu nagnimo glavo nazaj, s palcem in kazalcem leve roke zatisnemo nosnici, mu odpremo usta in jih dobro objamemo s svojimi. Vpih naj traja od 1 do 1,5 sekunde in obenem opazujemo ali se prsni koš dviga. Počakamo na izdih in ponovimo vdih. Dokler čakamo na defibrilator, izvajamo samo masažo srca in umetno dihanje.
Ko dobimo defibrilator, takoj pritisnemo gumb za vklop. Nato namestimo elektrode na prsni koš, koža pa mora biti suha in brez dlak. Zagotoviti moramo varnost in poskrbeti, da se bolnika nihče ne bo dotikal. Pritisnemo gumb za proženje šoka, po izvedbi šoka pa takoj pričnemo s temeljnimi postopki oživljanja približno 2 minuti. Ko oseba kaže zanesljive znake življenja, ga damo v stabilni bočni položaj in imamo nad njem stalen nadzor, elektrode pa naj bodo še naprej pritrjene na prsnem košu.
Gasilci PGD Šmarje – Sap so pokazali še, kako izgleda, ko se v kuhinji vname ponev z vročim oljem, in nakazali, da se tega z vodo nikakor ne sme pogasiti, saj to samo še poslabša situacijo. Otroci so se nato preizkusili še v gašenju ognja z gasilnikom na prah.